WYDARZENIA Z ROKU SZKOLNEGO 2017/2018ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W BIŁGORAJU
W ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę 4 czerwca 2018 r. odbył się w naszej szkole Festiwal Piosenki Patriotycznej. Do konkursu zaproszeni zostali uczniowie z klas O – III. Celem festiwalu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszych dzieci oraz popularyzacja wśród nich pieśni patriotycznych, wartościowych pod względem historycznym i artystycznym. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów a repertuar prezentowanych pieśni był ambitny. Wykonane zostały między innymi takie pieśni jak: „ Szara Piechota” , „My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Flaga”, „ Moja Ojczyzna”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Po przesłuchaniach przez komisję w składzie: p. M. Wujec, p. M. Żbikowska, p. D. Smyl, p. W. Świerczyńska nagrodzono i wyróżniono następujących uczniów :
I MIEJSCE KL. O FILIP BEDNARZ MARIA CHOŁYST
II MIEJSCE KL. III b JULIA KSIĄDZ
III MIEJSCE KL. III b MONIKA LITWIN
Wyróżnienia otrzymali:
RAFAŁ PADJASEK KL. II a
NATASZA NOWAK KL. II b
DAMIAN BAJWOLUK III a
KATARZYNA ODRZYWOLSKA KL. III d
ANNA KANAR III c
JAKUB LEWANDOWSKI I b
WERONIKA POŹDZIK KL. I c
ALEKSANDRA WENEK KL. I a
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy wytrwałości w rozwijaniu swoich muzycznych pasji.


ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W BIŁGORAJU
W dniu 11 maja br. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie klas: „0”, I, IV, V, VII szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjum, którzy przypomnieli zebranym nie tylko okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także wspomniane zostało święto 1 maja – Święto Pracy oraz 2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny: patriotyczne pieśni, wiersze, prezentację multimedialną. Zwieńczeniem uroczystej akademii było wspólne zasadzenie pamiątkowego Dębu Niepodległości z udziałem całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, pracowników oraz zaproszonych na tę okoliczność gości: P. Elżbiety Mularczyk – przewodniczącej Rady Rodziców, ks. Witolda Batyckiego, P. Leszka Turczyniaka – zastępcy nadleśniczego z Nadleśnictwa Biłgoraj, pod przewodnictwem dyrektora szkoły P. Jana Majewskiego oraz wicedyrektor P. Elżbiety Szubiak.
Uroczystość stała się okazją do wspólnego świętowania niepodległości oraz przybliżenia ważnych kart historii wszystkim uczestnikom spotkania.
Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości biłgoraj.com.pl
ŚWIĘTOWANIE 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W ZET
W tym roku Polacy świętują 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W całym kraju podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy i przedsięwzięcia z tej okazji. Do wspólnego świętowania dołączyli uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych i uczniowie klasy II a integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju. Wszyscy spotkali się na boisku szkolnym 9 maja 2018r., by utworzyć flagę polską z białych i czerwonych balonów. Kolejne zadania odbywały się już w sali gimnastycznej. Pierwszym zadaniem dla uczniów było rozszyfrowanie hasła przewodniego spotkania według podanego kodu. Następnie odbyła się prezentacja filmu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Mały Polak” oraz utworu „Jestem Polką i Polakiem”, który pochodzi z cyklu zatytułowanego: „Niezwykłe lekcje rytmiki – śpiewamy i tańczymy”. Uczniowie zmagali się z quizem składającym się z zagadek dotyczących polskich symboli narodowych. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na ten temat. Interesujące było następne zadanie polegające na ułożeniu mapy Polski z puzzli. Uczniowie chętnie podchodzili do tablicy, by dopasować otrzymany fragment mapy. Na zakończenie wykonano flagę z białych i czerwonych kół w formie obrazu 3D.Ważnym elementem była dekoracja, na którą składały się zespołowe prace plastyczne uczniów z ZET o tematyce narodowo – patriotycznej. Mamy nadzieję, że przygotowanie tych prac sprawiło uczniom dużo radości a wspólne świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę na długo pozostanie w ich pamięci.
SZKOLNE BIEGI PRZEŁAJOWE
11 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna edycja Wiosennych Szkolnych Biegów Przełajowych na terenie Parku Nowakowskiego przy Al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Udział w biegach wzięło ok. 700 osób.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie już od I klas.
Zdobyliśmy 3 medale. W kategorii 600 m chłopców r. 2007 II miejsce zajął Kewin Kurzyn, a III Paweł Wołoszyn.
W kategorii 800 m r. 2005- 2006 chłopców II miejsce zajął Miłosz Rozwadowski.
Medalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
A. Wołoszyn
Majówka z trójką
27.05.2018r. po raz dziewiąty odbył się w naszej szkole festyn rodzinny „Majówka z Trójką” – uroczystość zorganizowana z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Impreza składała się z dwóch części: artystycznej i rekreacyjno-sportowej. Podczas pierwszej części uczniowie z klas: 0, Ia, Ib i Ic złożyli mamom i tatusiom życzenia oraz zaprezentowali się w tańcach i piosenkach. Pan Dyrektor Jan Majewski powitał zgromadzonych gości i wręczył najmłodszym słodki upominek - kosz cukierków. Następnie odbyła się inscenizacja „W pustyni i w puszczy”, a po niej konkurs dla dzieci „Wędrówka Stasia i Nel”. W roli Nel wystąpiła Magdalena Buczek z kl. IVd, zaś w rolę Stasia wcielił się Adrian Senderek z kl. VIIa. W przedstawieniu, które bardzo podobało się publiczności, wzięli udział również uczniowie z kl. VIa, IVd, Vb, VIIc, IIA gimnazjum. Młodzi aktorzy zebrali gromkie brawa. Na koniec uczniowie mogli zmierzyć się ze swoimi rodzicami w „Turnieju patriotycznym” odpowiadając na pytania dotyczące naszego kraju. Turniej zakończył się dogrywką, ponieważ obie drużyny wykazały się dużą wiedzą z zakresu historii, literatury czy filmu. Jednak zespół rodziców odznaczył się większym refleksem i odniósł zwycięstwo. Gościnnie wystąpiła grupa taneczna reprezentująca Studio Tańca Styl z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju. Po części artystycznej uczestnicy uroczystości mogli udać się na poczęstunek, na który składało się „swojskie jadło”, ciasto, kawa i herbata oraz wziąć udział w zabawach i konkursach sportowych odbywających się na boisku szkolnym. Najmłodsi chętnie korzystali z atrakcji wesołego miasteczka, a dorośli i młodzież odwiedzali salony urody, studio portretu, tatuażu i białe miasteczko, w którym można było dokonać pomiaru ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Mamy mogły skorzystać z profesjonalnych porad i zabiegów oferowanych przez panią kosmetyczkę, pomocą służyła również pani dietetyk. Harcerze zapraszali do wspólnych zabaw i pląsów i dokarmiali chętnych gorącą zupą prosto z kotła. Jak co roku podczas majówki odbywała się akcja charytatywna na rzecz potrzebujących uczniów z naszej szkoły. Wszyscy, którzy chcieli wspomóc potrzebujące dzieci, mogli wrzucać pieniądze do puszek znajdujących się przy stoiskach z żywnością i salonach urody. Zebrano kwotę 2876,79zł. Pieniądze, po konsultacji z pedagogiem szkolnym, zostały przekazane rodzicom potrzebujących uczniów. Impreza trwała do godzin wieczornych.
Festyn rodzinny „Majówka z Trójką” to impreza cykliczna, ciesząca się dużą popularnością wśród społeczności Biłgoraja. Rodzice, uczniowie i nauczyciele spotykają się, by w radosnej atmosferze wspólnie bawić się i spędzać wolny czas. To promocja szkoły, ale też wzmacnianie więzi i wartości rodzinnych.
Głównym organizatorem festynu była Pani Teresa Kuna. W przygotowanie uroczystości włączyło się wielu nauczycieli i pracowników szkoły: Agnieszka Cisek, Anna Pałubska, Anna Wujec, Renata Wolanin, Kamila Padjasek, Diana Smyl, Agnieszka Dudzic, Anna Kusiak, Iwona Markiewicz, Bożena Smyl , Małgorzata Grabowska, Anna Wołoszyn, Monika Żbikowska, Ewa Paluch, Anna Małysa, Agnieszka Rój, Katarzyna Szczerbińska, Anna Tarnowska, Dorota Woźniak, Barbara Łyp, Ewa Rojek, Henryk Blicharz, Grażyna Zych, Mateusz Trześniowski, Natalia Kiszczak, Anna Wąsek, Mirosław Wąsek, Ewa Kubik, Małgorzata Wujec.
KONKURS PLASTYCZNY "OZDOBY WIELKANOCNE"
Wielkanoc to najradośniejsze, najbardziej wiosenne i kwitnące święta, które są dobrą okazją, by móc wykonywać wiele symboli, wiążących się w ludowych zwyczajach z okresem poprzedzającym Zmartwychwstanie Pańskie. Różnorodność materiałów i technik, jakimi można się posłużyć, pozwala rozwinąć fantazję i pomysłowość twórców. Dlatego warto podtrzymywać tę piękną tradycję.
Świetlica w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju już po raz kolejny zorganizowała konkurs pod hasłem OZDOBY WIELKANOCNE. Celem konkursu była promocja młodych talentów i artystów wśród uczniów, popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia ozdób w obrzędowości ludowej, tworzenie okazji do zaprezentowania przez dzieci i młodzież własnych pomysłów i technik wykonania prac konkursowych oraz form ich zdobienia, rozbudzanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży.
Podsumowanie konkursu odbyło się 12 kwietnia 2018 r. Na konkurs wpłynęło ogółem 56 prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas 0 – III, klas V oraz Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego kl. 7 i gimnazjum. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczniom:
Klasa 0
1. Szymon Stec – I miejsce,
2. Tymoteusz Rak – II miejsce,
3. Filip Bednarz – III miejsce.
Klasy I
1. Zuzanna Bielak – kl. I c, I miejsce,
2. Jakub Krasiński – kl. I c, I miejsce,
3. Piotr Filipowicz – kl. I c, II miejsce,
4. Mateusz Gmyz – kl. I c, II miejsce,
5. Aleksandra Wenek – kl. I a, III miejsce,
6. Nikola Nowak – kl. I a, III miejsce.
Klasy II
1. Oliwier Czapka – kl. II b, I miejsce,
2. Amelia Chołyst – kl. II b, I miejsce,
3. Adrianna Kubik – kl. II b, II miejsce,
4. Patrycja Dejnek – kl. II b, III miejsce.
Klasy III
1. Rozalia Markowicz – kl. III d, I miejsce,
2. Klaudia Mróz – kl. III d, II miejsce,
3. Michał Sprysak – kl. III d, III miejsce.
Klasy V
1. Kacper Bednarz – kl. V b, I miejsce,
2. Karina Kutny – kl. V a, I miejsce,
3. Pola Bastrzyk – kl. V b, II miejsce,
4. Wiktoria Dudek – kl. V a, III miejsce.
Wyróżnienia
Klasa 0
1. Maria Chołyst,
2. Dawid Myszak.
Klasy I
1. Karolina Wnuk – kl. I c,
2. Malwina Smyl – kl. I c,
3. Maja Patro – kl. I b.
Klasy III
1. Stanisław Tutka – kl. III b,
2. Nelly Kras – kl. III d.
Klasy V
1. Amelia Oleszek – kl. V a,
2. Jakub Lis – kl. V a,
3. Paweł Kostrzanowski – kl. V a.
Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny
1. Krzysztof Dratwiński,
2. Piotr Kapuśniak,
3. Jarosław Kiszczak,
4. Agnieszka Malec,
5. Roksana Mazurek.
Dziękujemy wszystkim autorom pięknych i ciekawych prac, którzy wzięli udział w konkursie jednocześnie życząc im, aby dalej rozwijali zainteresowania artystyczne i poznawali polskie tradycje. Słowa podziękowania kierujemy również do opiekunów za pomoc i zaangażowanie w realizację konkursu.
"COŚ NIEBIESKIEGO"
Kwiecień to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. 5 kwietnia 2018 r. w naszej szkole uczniowie i nauczyciele poprzez niebieski element stroju wyrazili swoje wsparcie i solidarność z osobami z autyzmem. Aby poznać bliżej to zaburzenie nauczyciele przygotowali gazetkę na korytarzu szkolnym. Zawierała ona informacje dotyczące tego jak osoby z autyzmem postrzegają świat, jak rozumieją relacje społeczne, jak w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.
W związku z Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu ogłoszony został II SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „COŚ NIEBIESKIEGO”.
Niebieski jest kolorem pełnym symboliki. Niebieski to spokój, woda, świeżość, czystość i chłód, lecz również dynamizm, i inspiracja. Niebieski może być motyl, ptak, kot, miś, kamień, niebo i woda. Można śnić o niebieskich migdałach albo o niebieskiej sukience…
Dnia 25 kwietnia 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, którego celem było:
rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej i uzdolnień plastycznych dzieci i młodzieży poprzez twórczą interpretację tematu. Prace konkursowe były oryginalne i niepowtarzalne. Uznanie należy się wszystkim uczestnikom, którzy z pasją zaangażowali się w wykonanie swoich prac. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Komisja konkursowa w składzie p. Anna Kusiak, p. Ewa Niespodziewańska i p. Anna Wujec dokonała oceny prac, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
I grupa – kl. I – III
I miejsce - RAFAŁ PADJASEK II a LAURA STOMA II b
II miejsce - ADRIANNA KUBIK II b
III miejsce - MICHAŁ MAZUR III b
Wyróżnienie - ZOFIA CZYŻO III b
II grupa – kl. IV
I miejsce - WIKTORIA BULICZ IV c
II miejsce - AMELIA ADAMEK IV b
III miejsce - ZUZANNA CZAPKA IV b
Wyróżnienie - ANIELA KRZOS IV c
Wyróżnienie - LENA KOZAK IV c
III grupa –kl. V – VII i Gimnazjum
I miejsce - ARKADIUSZ KORDAS VII c
II miejsce - ZUZANNA BIELAK V a
III miejsce - MICHALINA RYBAK V a
Wyróżnienie - PIOTR KAPUŚNIAK ZET II G
Dziękujemy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi za ufundowanie nagród w konkursie, a wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć artystycznych.
DZIEŃ ZIEMI W ZESPOŁACH EDUKACYJNO - TERAPEUTYCZNYCH
W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie z zespołów edukacyjno – terapeutycznych wraz z nauczycielami, 26 kwietnia, uczestniczyli w wycieczce do Oczyszczalni Ścieków w Biłgoraju. Celem wycieczki było poznanie zasad pracy oczyszczalni oraz jej znaczenie dla ochrony środowiska. W trakcie zwiedzania zapoznaliśmy się z poszczególnymi etapami oczyszczania ścieków. W praktyce zobaczyliśmy jak wygląda pierwsza faza - mechaniczna, przy użyciu krat oraz kolejne: biologiczna i chemiczna. Dziękujemy Pani Teresie Przytuła, kierownikowi laboratorium, za miłe przyjęcie, oprowadzenie nas po obiekcie i szczegółowe omówienie procesów technologicznych zachodzących w oczyszczalni ścieków.
Dnia 27 kwietnia odbyła się ciekawa lekcja ekologii. Uczniów z zespołów edukacyjno – terapeutycznych odwiedziła Pani Urszula Wolanin, pracownik Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o otaczające nas środowisko. Poznały zasady prawidłowego segregowania odpadów oraz praktycznie przećwiczyły umiejętność segregowania - na przykładowych śmieciach, umieszczając je w workach odpowiedniego koloru.
Podsumowaniem obchodów Dnia Ziemi było wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wiosenne kwiaty”. Komisja konkursowa w składzie p. Anna Markiewicz, p. Anna Wujec i p. Nina Wróbel dokonała oceny prac, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Przemek Jańczuk, zespół III SP
II miejsce – Natalia Lachowska, zespół V SP
III miejsce – Arkadiusz Kwiatkowski, zespół III gim.
III miejsce – Konrad Paćkowski, zespół III gim.
III miejsce – Łukasz Rudy zespół, III gim.
Wyróżnienia:
1. Emilia Mazur – zespół III SP
2. Bartłomiej Blask – zespół V SP
3. Patrycja Regiel – zespół V SP
4. Kinga Lewandowska – zespół V SP
5. Jakub Padiasek – zespół V SP
6. Tomasz Czereba – zespół V SP
7. Sebastian Jach – zespół VII SP
8. Dawid Obszyński – zespół VII SP
9. Daniel Grzyb – zespół VII SP
10. Dariusz Omiotek – zespół VII SP
11. Ernest Tryka – zespół VII SP
12. Agnieszka Malec- zespół II gim.
13. Roksana Mazurek – zespół II gim.
14. Krzysztof Dratwiński – zespół II gim.
15. Piotr Kapuśniak – zespół II gim.
16. Jarosław Kiszczak – zespół II gim.
17. Natalia Legieć – zespół III gim.
18. Jakub Kordowicz – zespół III gim.
19. Bartosz Oszajca – zespół III gim.
20. Michał Góra- zespół III gim.
Dziękujemy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju za ufundowanie nagród w konkursie, a wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.
A. Markiewicz
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
Pod takim hasłem, 11 marca uczniowie z zespołów edukacyjno – terapeutycznych obchodzili Światowy Dzień Zdrowia i z tej okazji uczestniczyli w Turnieju Sportowo – Zdrowotnym. Celem turnieju było propagowanie zdrowego stylu życia, zapewnienie uczniom możliwości uczestnictwa w różnych wartościowych i atrakcyjnych formach aktywności ruchowej oraz integracja dzieci. W zmaganiach wzięło udział siedem zespołów. Drużyny miały możliwość wykazania się nie tylko sprawnością fizyczną, ale również wiedzą teoretyczną z zakresu prawidłowego odżywiania się jak i dbania o higienę osobistą. Największym powodzeniem cieszyła się konkurencja w piciu mleka przez słomkę na czas, toczenie dużych piłek oraz rozpoznawanie, z zawiązanymi oczami, po smaku owoców i warzyw.
Po ciężkich zmaganiach I miejsce zdobył zespół VA SP
II miejsce - zespół V SP i VII SP
III miejsce - zespół III SP i III Gim.
IV miejsce - zespół I SP i II Gim.
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, owoce, soki owocowe, wiosenne kolorowanki i jabłkowe chipsy.
Nagrody w turnieju ufundowała firma Almax - Dystrybucja Spółka z o.o oraz firma „Tomik” Tomasz Jarosław Duda.
Turniej Sportowo - Zdrowotny zorganizowała pani Anna Markiewicz i pani Agnieszka Dudzic oraz pan Jacek Kusz.
"DZIEŃ KOBIET"
08.03. 2018r. odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez męską część społeczności szkolnej. Prowadzący uroczystość Hubert i Łukasz z kl. III A i III B Gimnazjum zastanawiali się kim jest kobieta? – „ Mówi się, że kobieta to osoba płci żeńskiej, powstała z żebra niejakiego Adama… Ale co to właściwie znaczy?” – zastanawiali się uczniowie. Poprosili o pomoc profesora Alfreda Gryzipiórka, który stwierdził, że wśród kobiet można wyróżnić typy i rodzaje. Młodzi mężczyźni z klas VI a, VI b, VII a i II B wcielili się w rolę modelek i zaprezentowali publiczności owe typy: sportsmenkę, kokietkę, kumpelę, zdolną dziewczynkę i feministkę. Z gracją, w rytm muzyki, przedstawili „ na wybiegu” stroje, makijaże i wspaniałe fryzury. Pokaz bardzo się podobał i został nagrodzony dużymi brawami. Następnie prowadzący rozpatrywali jakie prezenty sprawiłyby Paniom największą przyjemność i doszli do wniosku, że kobiety lubią kwiaty, kosmetyki i wyjazdy do SPA. By nie być gołosłownymi zaprosili zgromadzonych na skecz pt. „Mariolka w SPA”. W rolę Mariolki wcielił się nieoceniony Adrian Senderek z kl. VII a, który prowadząc rozmowę telefoniczną z przyjaciółką Gabryśką, zachwyca się tym co w SPA najlepsze: zabiegi, masaże i inne atrakcje, które czekały go w salonach odnowy biologicznej. Nie zabrakło również życzeń i serdeczności:
„Kochane Kobiety i Kobietki, Panie i Koleżanki, życzymy Wam byście odnalazły: w ciszy swoje myśli i marzenia, w bliskich osobach siłę i piękno tworzenia, w otaczającym świecie radość istnienia, w kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia, a w sobie miłość!”. Wraz z życzeniami Panie otrzymały specjalny prezent – piosenkę pt. „ Miłość w Zakopanem” w wykonaniu Sławomira, czyli Szymona Bujaka i towarzyszącego mu Adriana Senderka. W akademii nie zabrakło także pierwiastka kobiecego – dziewczynki z zespołu Venus wykonały piękny utwór pt.” Lustro”. Do życzeń dołączył się Pan Dyrektor Jan Majewski, który obdarował małe kobietki słodkościami, zaś duże kobiety – kwiatami. Akademię przygotowała p. Teresa Kuna a dekoracje wykonały panie: A. Pałubska, A. Tarnowska, R. Wolanin, A. Kusiak.
KONKURS PLASTYCZNY "PEJZAŻ ZIMOWY"
Zima to piękna pora roku, tajemnicza, pobudzająca wyobraźnię i rozwijająca pasje sportowe. Zimowe krajobrazy tworzą wspaniałe widoki niekończących się pagórków czy gór, pokrytych białym puchem aż po horyzont. Dzieci z naszej świetlicy dostrzegły piękno tej najzimniejszej pory roku tworząc interesujące prace na konkurs plastyczny o tematyce „Pejzaż zimowy”. Dnia 20 marca 2018 r. odbyło się podsumowanie tego konkursu. Jego celem było: uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, rozbudzanie wyobraźni oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania różnorodnych technik plastycznych. Prace konkursowe były oryginalne, ciekawe, niepowtarzalne, ukazywały umiejętność dostrzegania piękna otaczającego świata oraz twórczą inspirację ich wykonawców. Uznanie należy się wszystkim uczestnikom, którzy z pasją zaangażowali się w wykonanie swoich prac. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć artystycznych.

Wyniki konkursu:

klasy I

I miejsce – Izabela Nieckarz kl. I a
II miejsce – Aleksandra Wenek kl. I a
III miejsce – Patryk Paluch kl. I a

klasy II

I miejsce – Grzegorz Batorski kl. II a
II miejsce – Adrianna Kubik kl. II b
III miejsce – Oskar Psuj kl. II a

klasy III

I miejsce – Karolina Serwin kl. III c
II miejsce – Zofia Krawczyk kl. III d
III miejsce – Jagoda Mach kl. III b

wyróżnienie:

1. Natalia Rycerz kl. III a
2. Julia Ksiądz kl. III b
3. Paulina Blicharz kl. III c
4. Zuzanna Mach kl. III d

Zespoły Edukacyjno – Terapeutyczne

I miejsce – Przemysław Jańczuk kl. III SP
II miejsce – Michał Góra kl. III G
III miejsce – Krystian Sprysak kl. III SP

wyróżnienia:

1. Krzysztof Dratwiński kl. VII
2. Piotr Kapuśniak kl. II G
3. Jarosław Kiszczak kl. II G
4. Jakub Kordowicz kl. II G
5. Arkadiusz Kwiatkowski kl. III G
6. Natalia Legieć kl. III G
7. Agnieszka Malec kl. II G
8. Arkadiusz Marzec kl. III G
9. Roksana Mazurek kl. II A
10. Łukasz Rudy kl. III G
DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE
3 marca 2018r. w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty. Gościliśmy przedszkolaków z naszego miasta i ich rodziców. Na ten dzień zaplanowano szereg atrakcji : przedstawienie teatralne pt. „Leśna przygoda”, piosenki i zajęcia ruchowe w wykonaniu dzieci z zerówki, prezentację prac artystycznych, przejażdżkę windą, wizytę w bibliotece i słodki poczęstunek w świetlicy szkolnej. Tu też na najmłodszych czekały ciekawe zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne. Przyszli pierwszoklasiści podziwiali różne formy twórczości artystycznej naszych uczniów oraz obdarowani zostali upominkami i słodką niespodzianką. Gdy dzieci miło spędzały czas w świetlicy, rodzice obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą codzienną pracę placówki, mieli także okazję porozmawiać z Dyrekcją i sprawdzić gotowość szkoły do podjęcia ośmioletniej nauki przez przyszłych pierwszoklasistów. Rodzice uzyskali wszelkie informację o rekrutacji uczniów do pierwszej klasy, otrzymali również folder szkoły, w którym zawarte zostały podstawowe wiadomości na temat działalności naszej placówki. Spotkanie przyciągnęło wiele rodzin szukających dla swoich dzieci szkoły, łączącej wysoki poziom edukacji z nowoczesnymi metodami nauczania.
CHOINKA SZKOLNA 2018
Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla uczniów i całej społeczności szkolnej jest zabawa choinkowa. W tym roku odbyła się 20 stycznia, na tydzień przed feriami. Tego dnia uczniom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle. Udekorowana kolorowymi balonami i rozetami zachęcała do zabawy. Młodsi uczniowie wystrojeni w bajkowe przebrania, starsi – wystrzałowo z dużą dozą luzu. Oprawę muzyczną zapewnił nam duet - Pani Klaudia i Pan Maciej. Starannie dobrany repertuar choinkowy sprawił, że wielu uczniów znakomicie bawiło się przy swoich ulubionych utworach. Były także gry i zabawy prowadzone przez panią Klaudię. Podczas wspólnej zabawy dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom towarzyszył dobry humor. W przystrojonych salach uczniowie mogli zjeść coś specjalnie przygotowanego na tę okazję. Wspaniała zabawa choinkowa za nami, pozostały wspomnienia i zdjęcia. Kolejna już za rok!
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ
W okresie przedświątecznym świetlica szkolna ogłosiła konkurs pod hasłem „Najpiękniejsza choinka”. Celem konkursu było propagowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz pobudzanie inspiracji twórczej u dzieci. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w przedsięwzięciu, wykazując się oryginalnością, pomysłowością i zmysłem estetycznym. Wpłynęło wiele ciekawych prac, które nadal można podziwiać na korytarzu szkolnym i w świetlicy. Wszystkie wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich twórcy zasługują na pochwałę i uznanie.
Uczniowie nagrodzeni:
Klasy I
I miejsce - Maja Patro kl. I b,
II miejsce - Szymon Blacha kl. I c,
III miejsce- Tomasz Grzyb kl. I b.
Klasy II
I miejsce - Magdalena Kryk kl. II a,
II miejsce - Natalia Bober kl. II a,
III miejsce - Oliwier Czapka kl. II b.
Klasy III
I miejsce - Jakub Margol kl. III d,
II miejsce - Zofia Krawczyk kl. III d,
III miejsce - Jagoda Mach kl. III b.
Wyróżnienia
Klasy I
1. Jakub Lejb – kl. I a,
2. Maja Kamińska – kl. I b,
3. Weronika Poździk – kl. I c,
4. Antoni Wiatrowski – kl. I c,
5. Kacper Socha – kl. I c,
6. Kornelia Golec – kl. I c.
Klasy II
1. Adrianna Kubik – kl. II b,
2. Julia Kiepura – kl. II b,
3. Kornelia Kurzyna – kl. II b.
Klasy III
1. Natalia Rycerz – kl. III a,
2. Aleksandra Wiatrowska – kl. III a,
3. Julia Ksiądz – kl. III b,
4. Stanisław Tutka – kl. III b,
5. Nelly Kras – kl. III d,
6. Anna Spozowska – kl. III c.
Klasy IV
1. Adrianna Okoń – kl. IV c.
Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny
1. Krzysztof Dratwiński,
2. Piotr Kapuśniak,
3. Jarosław Kiszczak,
4. Agnieszka Malec,
5. Roksana Mazurek.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
KONCERT CHARYTATYWNY Z UDZIAŁEM OLI NIZIO
W dniu 20 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się charytatywny koncert kolęd pod hasłem: „Jesteśmy tutaj po to, aby wzajemnie sobie pomagać w podróży zwanej życiem…” Gościem specjalnym naszego koncertu była Ola Nizio – zwyciężczyni V edycji programu The Voice of Poland. Po wspaniałym występie Ola jeszcze ponad godzinę rozdawała autografy swoim wielbicielom… Oprócz Oli na szkolnej scenie wystąpili także uczniowie naszej szkoły – m. in. z klas Ia , Ic, Va, VIb, uczniowie ze szkolnego koła wokalnego oraz wszyscy uczniowie z klas IV. Podczas koncertu została zorganizowana zbiórka pieniędzy na leczenie byłego ucznia naszej szkoły – Łukasza Księdza. Każdy kto skorzystał z przygotowanej przez naszych uczniów, nauczycieli i rodziców loterii fantowej, kiermaszu oraz kawiarenki - włączył się w okazanie pomocy Łukaszowi. Warto wspomnieć, że w przygotowanie kiermaszu włączyli się również koledzy Łukasza wraz z wychowawcami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. J. Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Podczas koncertu zebraliśmy kwotę 5397,65 zł., którą przekazaliśmy na leczenie Łukasza – za pośrednictwem fundacji „SIEPOMAGA” Czas Świąt Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym zwłaszcza w naszej polskiej tradycji. Jest czasem dzielenia , życzliwości i dobroci – CIESZYMY SIĘ BARDZO, ŻE NASZA SZKOŁA JEST TEGO ŻYWYM DOWODEM! Dziękujemy całej społeczności naszej szkoły; rodzicom, uczniom i nauczycielom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie koncertu, życzliwość, otwartość na potrzeby innych i gotowość dzielenia się z potrzebującymi. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja z udziałem naszej szkoły, w której możemy sprawić, że dla kogoś słońce zaświeci jaśniej…
Jasełka 2017
21 grudnia 2017 w Auli Franciszkańskiej odbyło się przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem siostry Karoliny zaprezentowali pantomimę ukazującą narodzenie Dzieciątka Jezus. Jasełka w kulturze polskiej odgrywają bardzo ważną rolę, są okazją do przekazania sobie nawzajem życzeń z okazji ŚWIĄT Bożego Narodzenia.
Mikołaj w naszej szkole
Szóstego grudnia 2017r. najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj. Spotkanie odbyło się w specjalnie przygotowanej na tą wizytę sali gimnastycznej, a uczniowie wystrojeni w mikołajkowe czapeczki cierpliwie czekali na przybycie gościa. Gdy się pojawił wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Miał na sobie czerwony strój, czapkę z pomponem i długą białą brodę. Po krótkim powitaniu Mikołaj usiadł w fotelu by wysłuchać piosenek i wierszy wykonanych szczególnie dla Niego. Po zakończeniu programu artystycznego dzieci miały jedyną okazję by zadać pytanie niezwykłemu gościowi. Mikołaj bardzo chętnie na nie odpowiadał, nie mógł jednak poświęcić im za dużo czasu gdyż kolejnym i ważnym momentem spotkania było wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Mikołaje są wśród nas”. W tym roku prace zachwyciły pomysłem i wykonaniem a Mikołaj wręczając dyplomy z radością ściskał dłoń zwycięzcom. W końcu nadszedł moment na który wszyscy czekali, Mikołaj obdarował uczniów prezentami sprawiając, że wesoły nastrój pozostał na długo wśród najmłodszych.
STEFI - WYSZKOLONY PIES DO PRACY Z DZIEĆMI
Dnia 9.11.2017 r. do najmłodszych uczniów z klas 0-1 przybył niezwykły gość. Łagodny, przyjazny, spokojny i mile nastawiony do naszych rozbrykanych maluchów. To – Stefi- pies labrador wyszkolony do pracy z dziećmi. Oczywiście musiał być przyprowadzony przez swojego opiekuna- pana Marcina Obszyńskiego, który na co dzień zajmuje się rehabilitacją i masażami. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z zakresu dogoterapii, poznały zwyczaje psa, sposoby pielęgnacji oraz różnorodne jego umiejętności. Dużym zaskoczeniem było to, że Stefcia potrafi liczyć. Na pytanie opiekuna ile jest 2 + 3 , szczekała 5 razy. Takich operacji matematycznych dokonywała niejednokrotnie.
Stefi wykazała się dużą cierpliwością podczas gdy dzieciaki głaskały ją, przechodziły nad nią i pod nią, przytulały. Myślimy, że niejednemu pierwszoklasiście zamarzył się taki pies w domu i napisze list do św. Mikołaja!!!.
A. Wołoszyn
POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W PŁYWANIU
W dniu 16.11.2017r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Pływaniu organizowane przez Stowarzyszenie Sportu Szkolnego w Biłgoraju. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli aż 6 medali w kategorii wiekowej IV-VI kl.
A są to: Maja Barwińska kl. IV b Anna Biernacka kl. V b Julia Duńko kl. IV c Martyna Małysza kl. V b Kasper Wilczyński kl. V b Paweł Wołoszyn kl. IV c
Warto nadmienić, że ci uczniowie należą do klubu pływackiego ,,Sparta” i trenują pływanie 1-2 godzin 6 razy w tygodniu. Już niedługo nasi pływacy będą reprezentować powiat biłgorajski w Kraśniku na Rejonowych Igrzyskach w Pływaniu. Serdecznie gratulujemy naszym pływakom i życzymy wytrwałości oraz dalszych sukcesów sportowych !!!ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "BARWY JESIENI”
Dnia 28 listopada 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Barwy jesieni”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I – VII szkoły podstawowej i gimnazjum. Czas jesieni jest szczególnie piękną porą roku, dostarczającą wielu wrażeń estetycznych, stąd też zorganizowany o powyższej tematyce konkurs miał za zadanie rozwijanie twórczej wyobraźni dzieci. Uczniowie wykonali swoje prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych i materiałów przyrodniczych. Konkurs umożliwił dzieciom prezentację własnej twórczości na forum szkoły.
Komisja w składzie: Maria Węgrzyn, Irena Jabłońska, Bożena Gromadzka dokonała oceny prac, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
w kategorii klas I: I miejsce zdobyła - Maja Patro kl. I b, II miejsce - Igor Zawiślak kl. I b, III miejsce - Aleksandra Wenek kl. I a, w kategorii klas II: I miejsce uzyskała - Adrianna Kubik kl. II b, II miejsce - Patrycja Dejnek kl. II a, III miejsce - Oliwier Czapka kl. II b, w kategorii klas III: I miejsce zajęła - Natalia Rycerz kl. III a, II miejsce - Jakub Margol kl. III d, III miejsce - Nelly Kras kl. III d.
Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie: Maja Oleszczak kl. I b, Kamila Dubiel kl. I b, Mateusz Miazga kl. I b, Julia Kiepura kl. II b, Jakub Krzyż II b, Emilia Różańska kl. II b, Julia Ksiądz kl. III b, Jagoda Mach kl. III b, Nina Szubiak kl. III b, Weronika Gmiterek kl. III c, Karolin Serwin kl. III c, Zofia Krawczyk kl. III d, Michał Sprysak kl. III d, Karina Paluch kl. IV d, Krzysztof Dratwiński kl. VII, Piotr Kapuśniak kl. II G, Jarosław Kiszczak kl. II G, Roksana Mazurek kl. II G.
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Została zorganizowana również wystawa prezentująca nagrodzone prace. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy: wychowawcy świetlicy


ŚLUBOWANIE KLAS I
W dniu 16.11.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju odbyła się uroczystość pasowania klas I na uczniów szkoły. W tym roku w ,,Trójce” naukę rozpoczęli uczniowie w trzech klasach pierwszych oraz w jednym oddziale edukacyjno- terapeutycznym.
Nowi członkowie szkolnej społeczności złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Dzieci w obecności rodziców, nauczycieli, dyrekcji i zaproszonych gości przyrzekły być wzorowymi uczniami, zawsze gotowymi do wypełniania swoich obowiązków szkolnych.
Na początku uroczystości delegacja z klas czwartych powitała najmłodszych uczniów naszej szkoły. Następnie rozpoczął się turniej podczas którego wszystkie klasy miały za zadanie zaprezentować się, gdzie przede wszystkim liczyła się wzajemna pomoc, dyscyplina i sposób wykonania zadania. Każda klasa zaprezentowała ,,okrzyk klasy”, który od tej pory będzie dopingował ich do pracy: ,,klasa I a chęci do nauki ma”, ,,my jesteśmy I b z nami nie zadziera się”, ,, klasa I c pilnie uczyć się chce”, wierszyki oraz piosenki.
Pierwszy egzamin dzieci zdały śpiewająco. Druga część uroczystości nawiązywała do ekologii. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie ofiarowali 4 sadzonki drzew- klony, które zostały posadzone w następnym dniu na placu szkolnym.
Najważniejsza chwila pasowania na ucznia rozpoczęła się przepięknie zatańczonym polonezem przez reprezentantów klas pierwszych. Dzieci wykazały się także doskonałą znajomością wiersza ,, Kto Ty jesteś”, oraz śpiewaniem hymnu w obecności pocztu sztandarowego szkoły. Pan Dyrektor i Pani Dyrektor dokonali pasowania na uczniów, a panie wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.
Ostatnia część uroczystości była sprawdzeniem zasad bezpiecznego poruszania się na drodze. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki dotyczące znajomości przepisów drogowych, numerów alarmowych i znaków drogowych.
Zaproszeni goście: prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski pan Krzysztof Żbikowski, skarbnik pan Tadeusz Tujaka oraz prezes Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Rynku Regionalnego pan Mateusz Bury w nagrodę za wiedzę o bezpieczeństwie na drodze, wręczyli dzieciom bardzo praktyczne prezenty- kamizelki odblaskowe, które od tej pory będą służyły dzieciom podczas wycieczek poza teren szkoły. Fundatorem kamizelek był także pan Aleksander Bełżek prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Łada”.
Na koniec uroczystości Pan Dyrektor pogratulował rodzicom, wychowawcom, a przede wszystkim uczniom tego, że w tak pięknej oprawie artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
A.Wołoszyn


"JAK PSTRYK I BZIK ZOSTALI OŚWIECENI"
08. 11. 2017 r. uczniowie najmłodszych klas 0-III brali udział w niezwykłej edukacyjnej przygodzie przygotowanej przez Fundację PGE - w spektaklu teatralny ,,Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” .
Dzieci dowiedziały się jak w sposób bezpieczny i oszczędny należy korzystać z energii elektrycznej, jak powstaje prąd, co oznaczają znaki na transformatorach. Wszystko to przedstawiły lalki śpiewając piosenki, w sposób zabawny, w ciekawej scenografii przybliżając jakże ważną wiedzę dot. prądu. W ten sposób utrwalona została kluczowa wiedza i realizowana podstawa programowa.
A.Wołoszyn


AKADEMIA Z OKAZJI 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez państwo polskie.
Młodzież z klas VI i VII przygotowała montaż słowno - muzyczny upamiętniający to wielkie dla każdego Polaka wydarzenie.
Wzorem lat ubiegłych odbyła się również śpiewana lekcja historii, dzięki której każdy mógł aktywnie włączyć się w świętowanie śpiewając patriotyczne pieśni.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W poniedziałek 16 października 2017r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. Akademia rozpoczęła się o godz. 11 w sali gimnastycznej i zgromadziła całą społeczność szkolną oraz zaproszonych gości. Uczniowie szkoły podstawowej dziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom placówki za cały ogrom przekazywanej wiedzy, czas i cierpliwość, pomocne dłonie i gorące serca. Swoją wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny, w którym zaprezentowali taniec, śpiewali piosenki i recytowali wiersze. W akademii udział wzięli uczniowie klas Ia i Ib, IIa, IVb i IVd oraz VIIb i VIIc oraz uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Pana Dyrektora Jana Majewskiego, który zwrócił się z podziękowaniami i życzeniami do pracowników szkoły oraz do przybyłych gości – emerytowanych nauczycieli. Pan Dyrektor za trud i zaangażowanie w kształceniu uczniów wręczył nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły. W imieniu rodziców wyrazy wdzięczności i życzenia złożyła także Pani Małgorzata Jamroz przedstawiciel Rady Rodziców. Akademię przygotowała Pani Anna Tarnowska wraz z nauczycielami i wychowawcami z zespołu pedagogów specjalnych i nauczycieli kształcenia specjalnego.


WYCIECZKA DO LASU W KL I a
W dniu 05.10. 2017 r. uczniowie klasy I a wybrali się na wycieczkę edukacyjno- krajoznawczą do lasu na ścieżkę edukacyjna na Rapy Dylańskie w celu prowadzenia obserwacji środowiska leśnego najbliżej okolicy i poznania lasu i jego mieszkańców.
W poznawaniu przyrody pomagał im pan leśniczy- przewodnik, który oprowadził ich po lesie zwracając uwagę na odpowiednie zachowanie w lesie. Pan leśniczy przybliżył dzieciom wiedzę dotyczącą warstwowej budowy lasu, pospolitych i chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz dot. grzybów jadalnych i trujących. Dzieci zapoznały się także z zegarem biologicznym ptaków. Wykorzystując warunki naturalne, odbyły się zawody w rzucie szyszką do celu, pokonywaniu przeszkód oraz gry w klasy narysowane patykiem na ziemi. Podsumowaniem wycieczki było rysowanie otaczającego krajobrazu leśnego oraz odbijanie kory drzew na kartce papieru.
Zajęcia prowadzone w terenie okazały się dla uczniów klasy I a niezwykle atrakcyjne i stały się ulubioną formą aktywności oraz bogatym źródłem informacji o otaczającym świecie. Zajęcia w terenie urozmaiciły im szkolną codzienność i pozwoliły pobyć na łonie natury, a wiadomości zdobyte na takich zajęciach trwale zapadły w pamięć uczniów, gdyż poparte zostały ich własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
A.Wołoszyn


DZIEŃ CHŁOPAKA W ZESPOŁACH EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH
Dnia 29 września obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. Na ten dzień z niecierpliwością czekali wszyscy chłopcy (dziewczynki również).
Nasi chłopcy walczyli o tytuł Najfajniejszego Chłopaka pod Słońcem. Aby go otrzymać musieli sprostać wielu trudnym wyzwaniom. Były różne konkurencje sportowe, z którymi zarówno dziewczynki jak i chłopcy poradzili sobie bez trudu. Kolejną próbę odwagi nasi mali mężczyźni przeszli bez najmniejszych problemów - poprosili dziewczynki do tańca, jak prawdziwi dżentelmeni. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy i słodkie upominki oraz bawili się na dyskotece przy znanej i lubianej muzyce.
DZIEŃ CHŁOPAKA zorganizowały panie Anna Markiewicz i Ewa Paluch.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Czwartego września 2017r. o godz. 9.30 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Pan Dyrektor Jan Majewski serdecznie powitał uczniów, grono pedagogiczne oraz przybyłych gości. Po uroczystym apelu uczniowie i nauczyciele – wychowawcy spotkali się w klasach, aby omówić pierwsze dni nauki w szkole.
,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”
W dniu 19.09.2017r. odbyło się spotkanie klas 0 i I z policjantami, którzy wraz z maskotką Mrówką przypominali dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły, na placach zabawach i podwórkach. Policjanci zwrócili także uwagę na prawidłowe wyposażenie rowerów w sprawne hamulce, światła, odblaski, a rowerzystów w kask. Nasi najmłodsi uczniowie odpowiadając na pytania policjantów wykazali się doskonałą znajomością numerów alarmowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się ćwiczenie pozycji ,,żółw” , którą należy przyjąć podczas ataku agresywnego psa na człowieka. Policjanci poruszyli także temat rozmowy z nieznajomym. Na koniec spotkania uczniowie naszej szkoły otrzymali odblaski i słodki poczęstunek od sponsora spotkania PSB Mrówka.

A. Wołoszyn
WYDARZENIA Z ROKU SZKOLNEGO 2016/2017ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/17
Wczoraj jest historią, jutro tajemnicą
23 czerwca 2017 r. na boisku szkolnym odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017. Tradycyjnie, po uroczystych przemówieniach, były nagrody i wyróżnienia dla najlepszych uczniów. Po oficjalnej ceremonii nastąpiła część artystyczna. Piosenkę adresowaną do tatusiów zaśpiewali uczniowie z klas pierwszych, a o nadchodzących wakacjach uczennice z zespołu „Venus”. Następnie uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.SPRAWDZIAN KOMPETENCJI TRZECIOKLASISTY 2017
Jak co roku w klasach trzecich odbył się Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty, który miał na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji uczniów. Dzięki niemu nauczyciele, uczniowie i rodzice otrzymają informację na temat umiejętności uczniów w zakresie: czytania, pisania, wiedzy o języku, wiedzy przyrodniczej, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Wyniki tego sprawdzianu pomogą w analizie postępu w nauce poszczególnych uczniów.PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W dniu 31 maja 2017 r. w naszej szkolnej bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów kl. I a i I b. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Gościem spotkania była pani wicedyrektor Elżbieta Szubiak, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania książek. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację, podczas której uczniowie z klasy III d przebrani za postacie z bajek wprowadziły naszych małych czytelników w świat bajek oraz zapoznali ich z zasadami szanowania i dbania o książki. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat znajomości bohaterów z bajek i baśni. Po części artystycznej uczniowie klasy pierwszej zostali uroczyście zaprzysiężeni na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę do książki. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy „pierwszak” będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych. Uroczystość przygotowały panie: Diana Smyl, Agnieszka Falandysz-Ćwikła, Ewa Rojek i Bożena Smyl.FESTYN RODZINNY
Dnia 4 czerwca 2017r. już po raz ósmy w Miejskim Zespole Szkół w Biłgoraju odbył się „Festyn rodzinny z Trójką”, znany pod nazwą „Majówka z Trójką”, uroczystość zorganizowana z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli przygotowali część artystyczną, na którą składały się piosenki, wiersze i tańce dla mam i tatusiów. Nie zabrakło życzeń i ciepłych słów. Następnie publiczność licznie zgromadzona w MZS obejrzała przedstawienie o dwóch urwisach – Jacku i Placku, czyli „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, w którym główni bohaterowie, po wielu perypetiach, dochodzą do wniosku, że „największy skarb to miłość matki”. W trakcie przedstawienia młodzież zaprezentowała się w pięknym walcu Shostakovicha „The Second Waltz”. Pod koniec części artystycznej odbył się konkurs dla najmłodszych pt. „Kto ukradł księżyc?”. Po części artystycznej uczestnicy festynu udali się do kawiarenki na kawę, herbatę oraz degustację regionalnych przysmaków i ciast przygotowanych przez uczniów i ich rodziców, po czym wzięli udział w konkursach i zabawach sportowych. Dzieci mogły skorzystać z takich atrakcji jak: wesołe miasteczko, warsztaty plastyczne „Moja rodzina”, nauka harcerskich umiejętności, „pląsy i zabawy dla dzieci”, salon kosmetyczny, studio tatuażu i studio portretu. Na terenie szkoły znajdowało się także „białe miasteczko”, gdzie można było dokonać pomiaru poziomu cukru we krwi oraz pomiaru ciśnienia. Radą i pomocą służyła pani dietetyk. Podczas imprezy odbyła się akcja charytatywna, z której dochód przeznaczony został na zakup aparatu słuchowego dla jednej z uczennic MZS. „Festyn rodzinny z Trójką” cieszy się on ogromną popularnością wśród mieszkańców Biłgoraja, licznie przybywających na uroczystość. Jest to wspaniała okazja do spotkania się uczniów, rodziców i nauczycieli, spędzenia w radosnej atmosferze wolnego czasu, promowania talentów dzieci i młodzieży oraz umacniania więzi i wartości rodzinnych. Głównymi organizatorami festynu są panie: Teresa Kuna, Agnieszka Cisek, Anna Pałubska i Renata Wolanin. W przygotowanie uroczystości zaangażowało się wielu nauczycieli: Kamila Padjasek, Diana Smyl, Bożena Smyl, Anna Kusiak, Agnieszka Falandysz - Ćwikła, Małgorzata Grabowska, Bożena Gromadzka, Anna Wujec, Monika Żbikowska, Sylwia Hankus, Beata Maciocha, Katarzyna Szczerbińska, Agnieszka Dudzic, Małgorzata Droździel, Anna Szwed, Anna Grabias, Dorota Woźniak, Barbara Łyp, Ewa Rojek, Henryk Blicharz, Grażyna Zych, Mateusz Trześniowski oraz uczniów i ich rodziców, którym serdecznie dziękujemy.AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĄT MAJOWYCH
Dnia 10 maja 2017 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji świąt majowych. Uczniowie klas szóstych zaprezentowali montaż słowno- muzyczny poświęcony najważniejszym wydarzeniom, które miały miejsce w miesiącu maju na przestrzeni wieków. Młodzież i dzieci miały okazję uczestniczyć w Śpiewanej lekcji historii , na której zaprezentowali się zarówno soliści jak i wszyscy uczniowie przybyli na uroczystość.GRATULACJE DLA ALEKSANDRY!
Pod koniec kwietnia na pływalni ZSBiO w Biłgoraju odbyły się V Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu o Puchar Starosty Biłgorajskiego. Miło nam poinformować, że w kategorii klas I-III wśród dziewcząt nietrenujących I miejsce zdobyła uczennica klasy III d – Aleksandra Seńko.
Oli serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!TYDZIEŃ BIBLIOTEK POD HASŁEM "BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!".
W dniach od 8 do 15 maja 2017 r. odbyła się w naszej szkole XIV edycja programu Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. Jego głównym celem było podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką uczniów naszej szkoły. Z tej okazji nasze panie bibliotekarki: Diana Smyl i Ewa Rojek przeprowadziły szereg zajęć promujących czytelnictwo: zajęcia plastyczne dla najmłodszych, akcję „Drugie życie książki”, wystawę nowości czytelniczych oraz albumów o Warszawie wykonanych przez uczniów klasy III d. Serdecznie dziękujemy wszystkim szkolnym czytelnikom, którzy brali udział w Tygodniu Bibliotek.MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY JĘZYKOWE NA SŁOWACJI
W maju 2017 roku gimnazjaliści z naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach językowych na Słowacji. Oprócz naszych uczniów w projekcie brały udział również grupy uczniów z Włoch i Rumunii. Plan dnia warsztatów obejmował udział w obligatoryjnych zajęciach językowych prowadzonych przez native speaker-ów. Naszymi nauczycielami byli Jeffrey, Kyle, Nick and DJ z USA i Kanady, z którymi nasi uczniowie bardzo szybko nawiązali kontakt. Popołudniami zaś uczniowie mieli możliwość wybrania zajęć fakultatywnych zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, podczas których integrowali się z uczestnikami z innych krajów. Jednym z ważniejszych punktów programu warsztatów była prezentacja własnego kraju i ciekawostek z nim związanych, jak również degustacja potraw regionalnych. W ramach dodatkowych atrakcji mieliśmy możliwość wyjazdu do Aqua City w Popradzie i Krakowa. Poza tym zorganizowana była dla uczniów dyskoteka, ‘movie night’ czy ‘picture hunt’ w których nasi uczniowie chętnie brali udział. Uczestnicy warsztatów mogli również codziennie korzystać z basenu, który znajdował się na terenie ośrodka, położonego w urokliwym otoczeniu gór.

Kamila Padjasek

Agnieszka Cisek
DZIEŃ DZIECKA W KLASACH 0
Dzień Dziecka uczniowie kl. ,,0” zaczęli obchodzić już 26 maja udając się na wycieczkę do Magicznych Ogrodów niedaleko Kazimierza n. Wisłą. Za to 31 maja spędzili na 4- godzinnych warsztatach z Robotyki oraz Akademii Nauki w Szkole Językowej ,,Lider”. Zajęcia obejmowały budowanie i programowanie robotów oraz zabawę tymi robotami wykonanymi z klocków lego w myśl nowej podstawy programowej. Druga część zajęć polegała na udziale w pokazach i eksperymentach chemicznych oraz fizycznych. Dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły ww. zajęciach, wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem. Dnia 1 czerwca na zaproszenie rodziców jednego z uczniów ,,zerówki”- właścicieli lodziarni ,,Asia i Kasia” , dzieci udały się na przepyszne lody. Dużą radość sprawiło dzieciom to, że mogły zamówić sobie tyle gałek lodów ile chcą, w dowolnych smakach. Z tego miejsca dziękujemy Rodzicom Kuby oraz p. dyrektor Szkoły Językowej ,,Lider” za umożliwienie dzieciom spędzenia Dnia Dziecka w sposób bardzo ciekawy i smaczny!

A. Wołoszyn
ROZGRYWKI PIŁKARSKIE W KLASACH 0
W dniu 20 maja 2017 r. w słoneczną sobotę na boisku Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju uczniowie kl. ,,0” wzięli udział w rozgrywkach piłkarskich - Mundialu Dziecięcym 2017 organizowanym przez Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Gol. Wśród 15 drużyn reprezentujących wiele placówek przedszkolnych i szkolnych oddziałów zerowych, naszą drużynę wyróżniał skład, w którym grały na równi z chłopcami dziewczyny oraz zadziorność i ambicja piłkarska.

A. Wołoszyn
SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ GRAŻYNĄ BĄKIEWICZ
Dyskusyjny Klub Książki działający przy Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Biłgoraju Filia Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży zaprosił uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem, panią Dianą Smyl na spotkanie autorskie z pisarką, laureatką wielu nagród literackich i wyróżnień,panią Grażyną Bąkiewicz. Jest ona laureatką I nagrody IBBY( IBBA to Międzynarodowa Rada do Spraw Książek dla Młodych, która powstała w 1952 roku z inicjatywy pisarki Jelli Lepman). Jej powieść dla młodzieży „O melba!” uznana została Książką Roku 2002. „Korniszonek”, powieść dla dzieci, otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004 przyznawanego przez Bibliotekę Raczyńskich, a książka „Muchy w butelce” nominowana była w 2009 roku do nagrody Srebrnego Kałamarza, przyznawanej przez Fundację Zielona Gęś. Spotkanie z autorką to była wielka przyjemność, ale też ogromna dawka wiedzy na temat powstawania książek. Podczas wizyty była możliwość zakupu książek autorstwa pani Grażyny oraz otrzymania autografu. Dzięki temu szkolna biblioteka wzbogaciła się o takie tytuły jak: „Korniszonek”, „Husarskie skrzydła”, „Od morza do morza” i „Będę u Klary” autorstwa pani Grażyny Bąkiewicz.I SZKOLNY FESTIWAL GŁOŚNEGO CZYTANIA
19 kwietnia 2017 r. w bibliotece szkolnej odbył się I Festiwal Głośnego Czytania dla uczniów gimnazjum. Organizatorkami były Panie: Agnieszka Falandysz-Ćwikła, Ewa Rojek i Diana Smyl. Udział w festiwal miał na celu zachęcić młodych ludzi do częstszych odwiedzin w szkolnej bibliotece, rozbudzić pasje czytelnicze oraz podnieść poziom czytelnictwa wśród młodzieży. Zainteresowanie festiwalem było ogromne. Uczniowie dobrze poradzili sobie z tremą, wykazali się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, a także interpretacją czytanego tekstu. Zwycięzcami zostali:
I miejsce
Bartosz Tworzewski z kl. II B
Marcin Wolanin z kl. II A
Julia Paczos z kl. III C
II miejsce
Karina Lekan z kl. III B
III miejsce
Anna Odrzywolska z kl. III A
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!II POWIATOWY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ Z EWANGELII ŚW MARKA
15 kwietnia, Szkoła Podstawowa Nr 5 im ks. Jana Twardowskiego we współpracy z Parafią św. Jerzego w Biłgoraju i Parafialnym Oddziałem Akcji Katolickiej zorganizowała II Powiatowy Konkurs Wiedzy Biblijnej z Ewangelii Świętego Marka. Z powiatu biłgorajskiego zgłosiło się 47 uczniów z 16 szkół, w tym również uczennice z naszej szkoły, które wykazały się świetną znajomością treści Ewangelii - II miejsce zajęła Marlena Sprysak z kl. VIc, IV miejsce Katarzyna Łokaj z kl. VIa oraz Magdalena Sprysak z kl. VIb, miejsce VI.
Gratulacje!BIEGI PRZEŁAJOWE
W środę, 12 kwietnia 2017 r. na terenie Parku St. Nowakowskiego w Biłgoraju odbyły się Wiosenne Szkolne Biegi Przełajowe. Z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Zawody zostały rozegrane w kilku kategoriach wiekowych. Uczniowie z klas II – III biegli na 600 m. Miło nam poinformować, że uczeń klasy III c – Paweł Wołoszyn zajął I miejsce wśród chłopców (wych. pani Bożena Gromadzka), a uczennica klasy III d – Martyna Senderek zajęła II miejsce wśród dziewcząt (wych. pani Bożena Smyl). Zawody zakończyła dekoracja najlepszych zawodników i drużyn oraz losowanie nagród. Szczęśliwy los trafił do uczennicy z kl. III d – Aleksandry Seńko, która wygrała słuchawki nauszne. Wszystkim zwycięzcom i uczniom biorącym udział w biegach serdecznie gratulujemy.ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU
CAŁA SZKOŁA ZAŚWIECIŁA SIĘ NA NIEBIESKO
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na główne problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich najbliżsi (m.in. dyskryminacji, izolacji, braku opieki i wsparcia). Dla naszej szkoły to szczególna data biorąc pod uwagę to, że do naszej placówki uczęszczają dzieci z orzecznictwem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm, niepełnosprawność sprzężoną i zespół Aspergera. Dlatego też 31 marca 2017 r. cała społeczność naszej szkoły ubrała się na niebiesko (symbolami tego święta są żarówka i związane z nią motto: „Cała Polska świeci na niebiesko!”), aby pokazać, że solidaryzujemy się z ludźmi dotkniętymi autyzmem. Podejmowaliśmy działania, które miały sprawić, aby wszyscy uczniowie mieli więcej zrozumienia i tolerancji dla dzieci z tym zaburzeniem. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego tak złożonego zaburzenia, zamieszczonymi na głównej tablicy w holu. Mamy nadzieję, że upamiętnianie Dnia Autyzmu wśród uczniów naszej szkoły i ich rodziców przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat tego zaburzenia i wpłynie korzystnie na akceptację dzieci ze spektrum autyzmu.PRZEDSTAWIENIE WIELKANOCNE
„Otwierasz niebo Panie, Baranku Boży zapraszasz nas”, to słowa piosenki, która zakończyła przedstawienie „Znak Krzyża” przygotowane z okazji świąt Wielkanocnych. Scenariusz przedstawienia ukazał nam prawdę, że wiara i zaufanie Jezusowi ma moc przemienić serce człowieka. Jezus, który został ukrzyżowany prawdziwie zmartwychwstał i On jest drogą do wiecznego życia. Z długimi rolami tego przedstawienia świetnie poradzili sobie uczniowie klasy VIc – Bartek, Amelka, Asia, Kuba, Sebastian, Wiktoria, Magda oraz Alan z kl. VI a. Pomiędzy aktami przedstawienia Agnieszka z kl. Vb wykonała utwory na saksofonie, a do piosenki, która zakończyła przedstawienie dziewczynki z kl. Vb wykonały układ taneczny. Dziękujemy za wprowadzenie nas w atmosferę radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego."DNI OTWARTE W NASZEJ SZKOLE"
W dniu 18 marca 2017 r. odbył się Dzień Otwarty Szkoły w Miejskim Zespole Szkół w Biłgoraju. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom pięcio -, sześcio- i siedmioletnim jak wygląda nasza szkoła, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można tu miło spędzić czas.
Pod okiem pań: Bożeny Smyl, Małgorzaty Grabowskiej, Bożeny Gromadzkiej i Anny Małysy, uczniowie z obecnych klas trzecich przygotowali przedstawienie pod tytułem „Kot w butach”. Była to znana bajka o mądrym i sprytnym kocie, który sprawia, że jego biedny i niezbyt zaradny pan odnosi sukces. W spektakl zostały wplecione piosenki oraz piękny dworski taniec, który bardzo spodobał się młodym widzom. Brawom nie było końca, a był to dopiero początek spotkania. Swoje umiejętności zaprezentowali również uczniowie z zespołów edukacyjno-terapeutycznych w ciekawym widowisku o kocich zwyczajach. Były też wiersze, piosenki i zajęcia sportowe. Wsparciem technicznym uroczystości zajęli się harcerze z 13. Drużyny Starszoharcerskiej POCHODNI działającej od października w naszej szkole. W programie spotkania przewidziano także zwiedzanie pięknych i nowoczesnych sal lekcyjnych, sali rehabilitacyjnej, pracowni komputerowych, biblioteki i czytelni z centrum multimedialnym oraz świetlicy szkolnej. Wielką atrakcją była przejażdżka windą. Dla dzieci przygotowano także zajęcia plastyczne i ruchowe oraz słodki poczęstunek, a dla rodziców spotkanie ze specjalistami pracującymi w naszej szkole – psychologiem, pedagogiem, logopedą.
Podczas spotkania rodziców z dyrekcją szkoły została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat funkcjonowania placówki. Dyrektor Jan Majewski poinformował rodziców, że wybór szkoły to decyzja życiowa dla ich dzieci na 8 lat, dlatego chcemy ułatwić im ten wybór. Zaprezentował mocne strony szkoły, szeroką ofertę edukacyjną, jej bogatą bazę dydaktyczną, różnorodność zajęć pozalekcyjnych, a także sportowe osiągnięcia uczniów. Podkreślił, że jesteśmy placówką z tradycjami, a wielkim atutem jest panująca w niej atmosfera i otwarte kontakty między uczniami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Zapewnił, iż w szkole pracuje wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna przygotowana do pracy zarówno z uczniami zdrowymi, jak i z deficytami rozwojowymi. Na zakończenie dyrektor wręczył obecnym gościom foldery szkoły.
Mamy nadzieję, że dzieci, obecne podczas dzisiejszego spotkania, chętnie wrócą do naszej „Trójki” wraz z pierwszym wrześniowym dzwonkiem.AKADEMIA Z OKAZJI DNIA KOBIET
Dnia 8.03.2017r. odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet. Część artystyczna została przygotowana przez chłopców ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Przebiegła w niezwykle radosnej atmosferze. Na wstępie prowadzący uroczystość: Paweł i Adam - przedstawili zgromadzonym definicję kobiety. Następnie zapytali koleżanki z kl. Va w jaki sposób zostać idealną kobietą? „Nigdy nie mów o co ci naprawdę chodzi. Nigdy! Płacz. Często!” – radziły Paniom młode kobietki. Kolejną atrakcją był występ artystki ludowej – pani Bronisławy, w rolę której wcielił się Wojtek z kl. IIIC gimnazjum. Zaprezentował zebranym utwór o tym, jak chłop chciał sprzedać osła bez pozwolenia żony. Dziewczynki z koła wokalnego „Venus” i chłopcy z kl. Va przekonywali publiczność, że „Kto się czubi, ten się lubi”, zaś chłopcy z kl. VIa w skeczu „Poczta” ukazali w „krzywym zwierciadle” wady i zalety kobiet. Na zakończenie nasze kochane Panie otrzymały moc życzeń, a w prezencie piosenkę „Oczy zielone”, którą wykonali bracia: Adrian i Dawid Senderek oraz Bartek Ciosmak. Pan Dyrektor Jan Majewski również złożył życzenia wszystkim kobietom i kobietkom, wręczył kwiaty i zaprosił Panie na słodki poczęstunek.
Akademię przygotowała pani Teresa Kuna, dekoracje: pani Agnieszka Cisek, Anna Kusiak, Wioletta Wlizło, Kamila Padjasek. Piękne zdjęcia wykonała pani Diana Smyl.DZIEŃ KOBIET W ZESPOŁACH EDUKACYJNO TERAPEUTYCZNYCH
W dniu 8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. We wszystkich dziedzinach życia, pracy i nauki spotykamy kobiety. Nie brak ich wśród lekarzy i naukowców, prawników, kolejarzy, kierowców. Są obecne w muzyce, sztuce i sporcie. Tego dnia wszystkie kobiety czują się wyjątkowo, otrzymują życzenia i kwiaty.
W zespołach klasowych uroczystość z tej okazji odbyła się 7 marca. Wszyscy uczniowie spotkali się w pięknie przystrojonej sali. W tym szczególnym dniu chłopcy przygotowali wierszyki oraz życzenia dla wszystkich kobiet i zaśpiewali piosenkę pt.„Polskie dziewczyny”. Dodatkowo mocno dopingowali swoje koleżanki w różnorodnych zmaganiach o tytuł „Super Dziewczyny”. By zasłużyć na to zaszczytne miano, nasze małe kobietki brały udział w konkurencjach sprawnościowych i plastycznych, rozwiązywały zagadki i śpiewały. Ze wszystkimi zadaniami radziły sobie dzielnie i z wrodzoną gracją. Dla chłopców także było dużo atrakcji. Aby zdobyć tytuł „Super Chłopaka” również musieli wykazać się wiedzą i dużymi umiejętnościami. Uczniowie wraz z nauczycielami bawili się doskonale.
Za udział w zadaniach konkursowych uczniowie zostali nagrodzeni medalami. Spotkanie zostało zakończone słodkim poczęstunkiem i rozdaniem kwiatów wszystkim kobietom.
Uroczystość przygotowały panie Anna Grabias i Anna Markiewicz.SPOTKANIE Z MISJONARKĄ Z KAMERUNU
W dniu 13.03.2017 r. do naszej szkoły została zaproszona misjonarka ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej siostra Danuta Ziomek pochodząca z Aleksandrowa. Od 17 lat pracuje na misji w Kamerunie - obecnie w mieście Ayos. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prelekcji multimedialnej, podczas której Siostra opowiadała o warunkach życia miejscowej ludności, zwierzętach, roślinności i krajobrazie. Rosną tam różne gatunki palm np. daktylowe, butelkowe, kwitną kwiaty o nazwie rajskie ptaki, hibiskusy. Występuje: mango, awokado, ananasy, pomarańcze oraz limonki. Ludzie mieszkają w domach ulepionych z gliny, bez prądu, wody, aby ją zdobyć to znaczy przynieść do domu muszą iść bardzo daleko do oddalonego o kilka kilometrów źródła. Chodzą po nią również dzieci przynosząc ją w naczyniu umieszczonym na głowie. Dorośli przeważnie zajmują się rolnictwem, ziemia jest koloru czerwonego, którą kopią motyką. Mieszkańcy Kamerunu są bardzo biedni, spożywają proste posiłki przeważnie 1 raz dziennie np. makabo, maniok, ryż, banany oraz orzeszki ziemne. Zazwyczaj kupują po 1 łyżce margaryny czy oleju, bo na więcej ich nie stać. Niekiedy jedzenie może być dla dziecka nagrodą. Siostra opowiadała o chłopcu o imieniu Antoni, który po zdaniu do następnej klasy od swojej mamy otrzymał szklankę ryżu, co sprawiło mu wielką radość. Do jednej klasy w szkole może uczęszczać nawet około 100 dzieci, nie mają książek, zeszytów, przyborów szkolnych, piszą na tabliczkach. Zaprezentowała również przywiezione z Afryki rzeźby wykonane z drzewa hebanowego: słonie, małpki, ptaki a także zrobione z kości bransoletki.
Siostra Danuta wspólnie z innymi siostrami prowadzi przedszkole, szkołę, ośrodek zdrowia, zajmuje się też dożywianiem niemowląt oraz opłaca szkołę sierotom. Aktualnie prowadzi dla dziewcząt i kobiet pracownię haftu oraz szkołę krawiecką. Szkoła krawiecka trwa 2 lata, uczęszcza do niej 45 dziewcząt pochodzących z bardzo biednych rodzin. Czasami organizuje im też kursy fryzjerstwa. Haftują one ręcznie obrusy, serwetki, bieżniki, szaty liturgiczne, obrazy, które są sprzedawane. Uzyskane pieniądze siostra przekazuje dziewczętom i ich rodzinom na utrzymanie.
Spotkanie było niezwykle ciekawe, przybliżyło warunki życia dzieci z Kamerunu. Siostra Danuta zakończyła prezentację słowami: „Pomagamy tym najbardziej potrzebującym, ale możemy im pomoc na tyle, na ile inni nam pomogą”.
Organizatorzy: katechetki - s. Małgorzata, s. Karolina, M. Malec; wychowawcy świetlicy – M. Węgrzyn, I. Jabłońska, J. Rubin, T. TyburskiCHOINKA SZKOLNA
W dniu 11 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyła się choinka szkolna. Wszyscy uczniowie spotkali się w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, w której do tańca zapraszał DJ Doman. W trakcie imprezy odbyło się wiele ciekawych konkursów, np. wybór królowej i króla balu. Były też zabawy zręcznościowe: przeciąganie liny, zabawy z piłeczkami i balonami. W klasach natomiast czekał na wszystkie dzieci smaczny poczęstunek przygotowany jak zwykle przez troskliwych rodziców. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok!"ŚWIĘTO INTEGRACJI - PODRÓŻ PO KRAJACH EUROPY"
9.02.2017r. odbyła się uroczysta akademia z okazji „Święta Integracji”. Organizatorzy przypomnieli zgromadzonym na uroczystości uczniom i pracownikom szkoły o ważnych w relacjach z innymi ludźmi zagadnieniach takich jak: tolerancja, szacunek, integracja, akceptacja drugiego człowieka z jego wadami i zaletami. „Pamiętajmy, że każdy z nas jest wyjątkowy i posiada wiele talentów, czasem na pierwszy rzut oka niewidocznych. Starajmy się dotrzeć do drugiego człowieka, odkrywać w nim piękno i przeżywać z nim troski i radości” – z taką prośbą zwrócili się do publiczności prowadzący imprezę: Ewelina i Adam.
Następnie wraz z uczniami klas integracyjnych szkoły podstawowej i gimnazjum udaliśmy się w podróż po krajach Europy: Polsce, Niemczech, Anglii i Francji. Klasa IVa zaprezentowała historię, kulturę, tradycje i ciekawostki dotyczące Polski. Klasa Va oprowadziła nas po Anglii, która znana jest z takich atrakcji jak: Big Ben, Pałac Buckingham, Muzeum figur woskowych Madamme Tussauds i wielu innych. Do Niemiec udaliśmy się z klasą IA, poznając słynne postacie ze świata kultury, nauki, sportu i biznesu. Ostatnim krajem, który odwiedziliśmy była Francja zaprezentowana przez klasę IIIA. Uczniowie tej klasy zapoznali nas z najnowszymi trendami paryskiej mody oraz przypomnieli najważniejsze wydarzenia i postacie historyczne.
Tego dnia zawitały do nas również gwiazdy muzyczne z poszczególnych krajów: zespół The Beatles, Akcent, Edith Piaf. Piękną piosenkę o tym, że każdy z nas jest inny i każdy jest ważny, zaśpiewał Rafałek Padjasek, harcerze zaprezentowali się w tańcu zwanym „Belgijką” oraz wysłuchaliśmy piosenki finałowej w wykonaniu Ani Odrzywolskiej, Rafała Nizia i zespołu „Venus” pod tyt. „Nie wstydź się mówić, że kochasz”.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał Pan Dyrektor Jan Majewski, który podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii oraz chwalił talent aktorski i wokalny dzieci i młodzieży.
Po części artystycznej wszyscy mogli posmakować specjałów kuchni poszczególnych krajów, począwszy od francuskich ślimaków, przez niemiecką bawarkę, na pierogu biłgorajskim zakończywszy.
Głównymi organizatorami święta były panie: Teresa Kuna, Agnieszka Cisek i Kamila Padjasek. W przygotowanie uroczystości zaangażowały się także: Anna Pałubska, Anna Kusiak, Jolanta Gontarz, Małgorzata Droździel, Katarzyna Szczerbińska, Renata Wolanin, Beata Maciocha, Aldona Dołomisiewicz, Natalia Kiszczak, Anna Wąsek, Dorota Woźniak, Iwona Markiewicz.PLANETARIUM
W dniu 7 lutego 2017 roku w naszej szkole zagościło objazdowe planetarium Astropark, dzięki któremu uczniowie z klas 0 – III podziwiali kosmos. Projekcja odbyła się w specjalnej kapsule w kształcie kuli, która wzbudziła wśród dzieci ogromne zainteresowanie. Uczniowie z wielką uwagą oglądali niebo usiane gwiazdami, meteoryty i planety. Uczestniczyli w podróży rakiety kosmicznej od momentu startu do znalezienia się w kosmosie. Dzięki oryginalnym nagraniom dowiedzieli się, jak wygląda w stanie nieważkości codzienne życie astronautów na pokładzie statku kosmicznego. Najbardziej podobały im się latające mandarynki i odkurzacz, który zbierał włosy podczas golenia. Po skończonym seansie wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że była to nietypowa lekcja, która bardzo im się podobała.I SZKOLNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK
Trwając wciąż w bożonarodzeniowym nastroju, 12 stycznia 2017 roku w bibliotece szkolnej odbył się I Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Jezusowi”. Głównymi celami imprezy było podtrzymywanie pięknej tradycji kolędowania związanej z Bożym Narodzeniem, stwarzanie uzdolnionym muzycznie uczniom okazji do publicznej prezentacji oraz wzajemnej konfrontacji. Swoje interpretacje kolęd i pastorałek zaprezentowali uczniowie z klas 0 – VI. Po wysłuchaniu wszystkich solistów jury w składzie - pani Teresa Kuna, pani Anna Tarnowska, s. Karolina, pani Anna Małysa, pani Bożena Smyl postanowiło przyznać następujące miejsca na poszczególnych poziomach:
I miejsce - Aleksandra Wenek, kl. 0; Żaneta Dzikoń, kl. 0; Rafał Padjasek, kl. I a; Monika Litwin, kl. II b; Anita Wajda, kl. III b; Agata Rybak, kl. III c; Natalia Ksiądz, kl. IV b; Eliza Osuch, kl. VI b;
II miejsce – Maja Kalinowska, kl. 0; Maja Szawara, kl. II a; Julia Ksiądz, kl. II b; Aleksandra Seńko, kl. III d; Anita Pieczonka, kl. VI b;
III miejsce – Jakub Lejb, kl. 0; Paulina Blicharz, kl. II c; Dominika Olszewska, kl. III d; Anna Jamroz, kl. VI b; Zuzanna Chodara, kl. VI b.
Nagrody książkowe i dyplomy wręczyły organizatorki przeglądu, panie: Diana Smyl, Bożena Smyl, Teresa Kuna. Gazetkę okolicznościową przygotowała pani Anna Kusiak.DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W dniu 30 stycznia 2017 r. w oddziale ,,0” w MZS w Biłgoraju odbył się Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie naszej zerówki zaprezentowali przed licznie zgromadzoną publicznością bogatą część artystyczną, deklamując wiersze, tańcząc i odgrywając krótkie scenki dramowe. Dla szanownych i kochanych gości zostały przygotowane laurki, upominki w postaci własnoręcznie plecionych papierowych dywaników oraz słodki poczęstunek.SPOTKANIE OPŁATKOWE
W dniu 22 grudnia 2016 r. w klasach I-III zagościł klimat Bożego Narodzenia. Uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawczyniami zorganizowali wyjątkowe spotkanie opłatkowe. Odświętnie ubrani zasiedli przy wspólnym stole, przeczytali fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Jezusa, łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy i pastorałki. Po tej uroczystości cała społeczność szkolna udała się do sali gimnastycznej na jasełka bożonarodzeniowe.JASEŁKA
22 grudnia tradycyjnie w naszej szkole w świąteczny nastrój wprowadziły nas „Jasełka”. W tegorocznym przedstawieniu Ania i Darek – współczesne dzieci - zostały zaproszone w Wigilię przez tajemniczy głos do wzięcia udziału w grze bożonarodzeniowej, która pozwoliła im odkryć sens Świąt: „Chyba jednak rozumiem - powiedział Darek do Ani - pomyśl tylko o mamie i tacie, o babci Uli. Wszyscy oni przeżyli dzisiaj coś szczególnego. A wszystko wiąże się z miłością, pokojem, radością. Wszędzie tam, gdzie można to przeżyć jest Betlejem”. Całość zakończył Narrator słowami: „To dopiero początek historii Jezusa. Ona teraz trwać będzie w naszych sercach, duszach… Każdy z nas, tak jak Jezus, przebywa drogę do Betlejem, i spotyka na niej radość, smutki i wielkie nadzieje. Najważniejsza jednak w naszej podróży, jest obecność Boga, który za drogowskaz służy. Lecz są takie chwile, gdy zatrzymać się trzeba, by siebie zrozumieć w tajemnicy Nieba”. Przedstawienie przygotowała s. Małgorzata z dziećmi z klasy VIa i VIc, a oprawę muzyczną, piękny śpiew kolęd i pastorałek przygotowały - p. Ania Tarnowska i p. Teresa Kuna z dziećmi od najmłodszych do najstarszych gimnazjalistów.OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRAMATYCZNY IM. KS. ONUFREGO KOPCZYŃSKIEGO
Dnia 28 listopada 2016 r. w godzinach 9.00-10.00 w naszej szkole odbył się etap szkolny VII Ogólnopolskiego Pijarskiego Konkursu Gramatycznego im. ks. Onufrego Kopczyńskiego dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zakres konkursu obejmował szeroko pojętą dziedzinę – naukę o języku (w tym gramatykę, ortografię i interpunkcję) . Wszystkim uczniom życzymy zakwalifikowania się do etapu finałowego, który będzie miał miejsce w Warszawie.MIKOŁAJ W NASZEJ SZKOLE
W dniu 6 grudnia 2016 r. wielka radość zagościła na twarzach wszystkich uczniów z klas 0-III. Długo oczekiwany gość zjawił się w sali gimnastycznej, w której czekały odświętnie ubrane dzieci. Miał na sobie czerwony strój, czapkę z pomponem, białą brodę i duży worek z prezentami. Chętnie wdał się w rozmowę z maluchami. Opowiedział o różnych faktach ze swojego życia, odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci. Każda klasa przygotowała dla św. Mikołaja niespodziankę. Były wiersze, piosenki, gra na skrzypcach, pokaz tańca towarzyskiego.W trakcie spotkania Mikołaj obejrzał prace plastyczne wykonane przez uczniów na konkurs pt. „Mikołaje są wśród nas”, pogratulował dzieciom pomysłów, ponieważ różnorodne techniki sprawiły, że każda z nich była oryginalna i ciekawa. Wspólnie z organizatorkami konkursu wręczył wszystkim zwycięzcom piękne dyplomy i nagrody. Na zakończenie wizyty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze.BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU U BURMISTRZA
Nasi harcerze nieprzerwanie przekazują Betlejemskie Światło Pokoju: dzisiaj zanieśli je do włodarzy naszego miasta: Panu Januszowi Rosłanowi - Burmistrzowi Miasta, panu Michałowi Decowi - Zastępcy Burmistrza oraz Panu Bogdanowi Kowalikowi - Sekretarzowi Miasta, a za ich pośrednictwem wszystkim biłgorajanom życząc pokoju, radości i nadziei...
Nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszej szkoły mogą otrzymać Betlejemskie Światło Pokoju w czwartek 22 grudnia po Jasełkach i podczas spotkania opłatkowego.BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU HREBENNE
Dzisiaj w samo południe na przejściu granicznym w Hrebennem harcerze z Hufca Tomaszów Lubelski przekazali Betlejemskie Światło Pokoju ukraińskim płasom, czyli tamtejszym harcerzom. W tej uroczystości udział wzięli przedstawiciele naszej drużyny harcerskiej oraz reaktywującej się właśnie drużyny przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.
Akcja "Betlejemskie Światło Pokoju" została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Związek Harcerstwa Polskiego do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej odbierał Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Dziś przekazanie co roku odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Stąd Światło wędruje do harcerskiego ośrodka „Głodówka”, gdzie po Mszy Świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej – przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.
Świat spowity jest konfliktami i wojnami. My, ludzie bardzo potrzebujemy pokoju wokół siebie, a przede wszystkim w sobie. Zapalone w miejscu narodzin Jezusa Chrystusa światło jest symbolem pokoju, który jest darem, dlatego tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „Odważnie twórzmy pokój”.ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "MIKOŁAJE SĄ WSRÓD NAS"
Dnia 5 grudnia 2016 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej pt. „Mikołaje są wśród nas”. Do konkursu przystąpiło 182 uczniów wszystkich klas 0-III, z czego do II etapu wpłynęło 40 prac. Komisja konkursowa w składzie: pani Urszula Chyl, pani Violetta Wlizło i pani Bożena Smyl nagrodziła następujących uczniów:
I miejsce - Błażej Krawczykkl. 0, Oliwier Czapka kl. I b, Kacper Rozmarynowski kl. II b,Amelia Adamek kl. III b,
II miejsce - Julia Dyjach kl. I a,Jakub Margol kl. II d, Martyna Senderek kl. III d,
III miejsce: Adrianna Kubik kl. I b, Maja Mróz kl. II b, Grzegorz Ćmil kl. III a,
Wyróżnienie: NikolaNowak kl. 0, Sandra Szozda kl. I a, Krzysztof Cyc kl. I b, Natalia Rycerz kl. II a, Igor Pobereszkokl. II b, Tymon Rozwadowski kl. II d, Zuzanna Czapka kl. III b,Aniela Krzos kl. III c, Maksymilian Piróg kl. III d.
Komisja gratuluje wszystkim zwycięzcom oraz składa podziękowania wychowawcom klas za przygotowanie dzieci do konkursu.OTRZĘSINY KLAS I GIMNAZJUM
Dnia 24 listopada 2016r. klasy I gimnazjum uczestniczyły w otrzęsinach. Odbyły się one w sali gimnastycznej w Miejskim Zespole Szkół w Biłgoraju. Uczestnicy uroczystości brali udział w różnych konkursach, m.in. przygotowanie mundurka szkolnego, narysowanie portretu wychowawcy klasy, odpowiadanie na pytania dotyczące wiedzy o szkole. Pod koniec zabawy uczniowie prezentowali swoje umiejętności sportowe. Ostatecznie całą imprezę wygrała klasa I A i w nagrodę otrzymała "niepytajniki", natomiast pozostali za wspólną zabawę - smaczne jabłko. Ostatnim akcentem otrzęsin było złożenie uroczystego ślubowania przez pierwszoklasistów.ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada 2016 r. w naszej szkole uczniowie obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia panował prawdziwy „misiowy zawrót głowy”. Dzieci z klas 0-III przyniosły do szkoły swoje ulubione misie, które były z nimi zarówno podczas zajęć dydaktycznych, jak i przerw. Natomiast 1 grudnia zostały rozstrzygnięte „misiowe” konkursy zorganizowane przez panie bibliotekarki – recytatorski i plastyczny pod wspólnym tytułem „Mój przyjaciel miś”. Do konkursu recytatorskiego przystąpiło 26 uczniów. W skład komisji oceniającej występy dzieci weszły panie: Beata Maciocha, Diana Smyl i Ewa Rojek. Zwycięzcami konkursu zostali:

na poziomie zerówki – Maja Kalinowska,
na poziomie klas pierwszych – Laura Stoma kl. I b,
na poziomie klas drugich – Zofia Krawczyk kl. II d, Tomasz Cichoń kl. II b,
na poziomie klas trzecich – Aleksandra Papuga kl. III b.

Na konkurs plastyczny wpłynęły 102 prace. Każda z nich była wyjątkowa i przygotowana z wielką starannością przy użyciu różnych technik plastycznych. Komisja konkursowa w składzie: pani Wioletta Świerczyńska, pani Anna Kusiak, pani Ewa Rojek i pani Diana Smyl postanowiła nagrodzić i wyróżnić prace następujących uczniów:

I miejsce - Aleksandra Wenek kl. 0, Oskar Psuj kl. I a, Szymon Traczykiewicz kl. II a, Maksymilian Piróg kl. III d,
II miejsce – Błażej Krawczyk kl. 0, Julia Kiepura kl. I b, Zuzanna Mach kl. II d, Abdelrahman Mostafa kl. III d,
III miejsce – Arkadiusz Wronka kl. 0, Adrianna Kubik kl. I b, Maja Mróz kl. II b, Jan Krasiński kl. III d,
wyróżnienia – Grzegorz Batorski kl. I a, Szymon Pyda kl. I a, Jakub Margol kl. II d, Zuzanna Czapka kl. III b.
ANDRZEJKI W ZESPOŁACH EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH
Upamiętniając zwyczaj wróżb w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole co roku odbywa się zabawa andrzejkowa. Dawniej andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka. Dnia 24 listopada odbyła się taneczna zabawa andrzejkowa dla uczniów z zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Jest to ostatni czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Uczniowie ze swoimi nauczycielami bawili się przy dźwiękach znanych przebojów, a całość spotkania umilił słodki poczęstunek.ANDRZEJKI W KLASACH I-III sp
Jak co roku pod koniec listopada uczniowie klas młodszych brali udział w zabawach andrzejkowych w swoich zespołach klasowych. Była to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a jednocześnie możliwość zapoznania się z tradycjami i obrzędami ludowymi. W odświętnie udekorowanych salach odbywały się wróżby, które pobudzały dziecięcą wyobraźnię, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Na dzieci czekały też słodkie poczęstunki przygotowane przez rodziców. Spotkania były bardzo udane. Śmiechom i żartom nie było końca.ANDRZEJKI W KLASACH IV-VI
Podczas andrzejkowych dyskotek w dniach 23 i 24 listopada samorząd uczniowski zorganizował zbiórkę darów rzeczowych. Tym samym przyłączył się do szkolnej akcji „Podaruj dzieciom uśmiech na święta”. Zebrano wiele produktów żywnościowych, słodyczy i przyborów szkolnych oraz książek i zabawek. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.KONKURSY POWIATOWE
W listopadzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów, w których brali udział nasi uczniowie. W Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Przyjaźń niejedno ma imię” w kategorii gimnazjum III miejsce zajął Jakub Nizio z kl.III B, natomiast wyróżnienie – Julia Skiba, również z kl. III B.Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju. Kwalifikację do wystawy zdobyła Aleksandra Cięciara z kl. III C w XVI Powiatowym Konkursie Plastycznym dla dzieci i młodzieży „Historia – Pamięć – Człowiek”, którego głównym tematem była twórczość Henryka Sienkiewicza.Organizatorem konkursu był MDK w Biłgoraju. Uczniów do konkursów przygotowała pani Anna Kusiak.Wybory do SU
W październiku bieżącego roku szkolnego przeprowadzono w klasach IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum wybory do samorządu uczniowskiego naszej szkoły. Z każdej z klas wybrano w tajnym i demokratycznym głosowaniu jednego przedstawiciela do SU, który otrzymał największą liczbę głosów w swojej klasie. Wychowawcy klas sporządzili protokoły powyborcze. Do rady SU weszli:
1. Oliwia Mokrosz IV a
2. Miłosz Rozwadowski IV b
3. Dominika Kołodziej V a
4. Wiktor Wolanin V b
5. Adrian Mucha VI a
6. Anita Pieczonka VI b
7. Jakub Patro VI c
8. Maciej Karkut I A
9. Filip Bartoszek I B
10. Aleksandra Szponar I C
11. Gabriela Jargieło II A
12. Katarzyna Pawęska II B
13. Zuzanna Pyda III A
14. Julia Skiba III B
15. Katarzyna Cyc III C
Na pierwszym zebraniu zostało powołane poprzez tajne głosowanie prezydium SU:
PRZEWODNICZĄCY - Julia Skiba
Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO - Anita Pieczonka
SEKRETARZ - Filip Bartoszek
Opiekun SU Agata TutkaMAMY SWOJE PRAWA
Po raz trzeci - 20 listopada - obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka pana Marka Michalaka.Z tej okazji, 23 listopada,uczniowie z klasy II d i III d uczestniczyli w zajęciach, na których dowiedzieli się, że mają swoje prawa i jak mogą z nich świadomie korzystać. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o wspomnianej tematyce, zapoznały się z ilustrowanymi prawami dziecka oraz wysłuchały utworu „Masz prawo do swych praw”. Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. „Dziećmi jesteśmy tylko raz”.DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIALE "0"
W dniu 25 listopada 2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z uroczystością związany był także udział dzieci w szkolnym konkursie plastycznym ,,Mój przyjaciel miś” oraz konkursie recytatorskim. Przedszkolaki zapoznały się z historią powstania Święta Pluszowego Misia oraz aktywnie włączyły się do wspólnej zabawy.ZABAWA ANDRZEJKOWA W KL. "0"
W dniu 24 listopada 2016 r. dla dzieci z oddziału przedszkolnego zorganizowano zabawę andrzejkową. Dzieci zapoznały się z tradycją wieczoru andrzejkowego oraz elementami obrzędowości ludowej - przysłowiami, wróżbami andrzejkowymi. Wróżbom towarzyszyła wspólna zabawa oraz słodki poczęstunek.I MIEJSCE W BOOKTALKING
9 listopada 2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbył się finał regionalnego konkursu czytelniczego „Booktalking, czyli gawęda o książce Henryka Sienkiewicza”. W konkursie wzięło udział wielu uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Miejski Zespół Szkół reprezentowali: Dominika Kołodziej z kl. Va, która w kategorii szkół podstawowych zajęła I miejsce i Jakub Patro z kl. VIc, który za swój występ otrzymał wyróżnienie. Podczas konkursu Dominika wcieliła się w rolę Janka Muzykanta, zaś Kuba zachęcał zebranych do przeczytania nowelki „Sachem”. Występ Dominiki uatrakcyjniła piękną grą na skrzypcach nasza młodziutka skrzypaczka Agata Rybak z kl. IIIc. Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce 16 listopada 2016r. w Zamojskim Domu Kultury podczas konferencji naukowej „Henryk Sienkiewicz – przesłania i konteksty w literaturze polskiej” zorganizowanej w ramach obchodów jubileuszu 80 – lecia działalności Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu. Dominikę do konkursu przygotowała pani Teresa Kuna, natomiast Jakuba pani Agnieszka Falandysz-Ćwikła. Uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


WIZYTA W SZKOLE MUZYCZNEJ
Dnia 22 listopada 2016 r. uczniowie z klas II b i III d z wychowawczyniami udali się do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Biłgoraju. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z różnymi instrumentami muzycznymi. Uczniowie mieli okazję poznać wygląd różnych instrumentów oraz wysłuchać popisów dzieci i młodzieży, którzy grali m.in. na fortepianie, skrzypcach, waltorni, gitarze i perkusji. Umiejętności młodych muzyków były imponujące, dlatego też nagradzani byli gromkimi brawami. Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły bardzo dziękują za zaproszenie na piękną lekcję muzyki i niezapomniane przeżycia.


JESIENNY KONKURS PLASTYCZNY
8 listopada 2016 r. rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny dla klas I-III pt. „Jesień”. Wpłynęło 146 prac. Komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów:

I miejsce
- Julia Kiepura, kl. I b
- Paulina Blicharz, kl. II c
- Hanna Zawiślak, kl. II d
- Zuzanna Czapka, kl. III b
- Maja Żbikowska, kl. III d
II miejsce
- Adrianna Kubik, kl. I b
- Szymon Traczykiewicz, kl. II a
- Monika Litwin, kl. II b
-Amelia Adamek, kl. III b
- Magdalena Buczek, kl. III d
III miejsce
- Rafał Padjasek, kl. I a
- Maja Mróz, kl. II b
- Maja Ćwikła, kl. II c
- Maciej Gil, kl. III a
- Gabriela Torba, kl. III c
Wyróżnienia
- Hanna Adamek, kl. I b
- Kacper Dziduch, kl. II a
- Lena Gilas, kl. II b
- Kacper Rozmarynowski, kl. II c
- Jakub Margol, kl. II d
- Patrycja Sikorska, kl. III a
- Adrian Datkiewicz, kl. III a
- Julia Duńko, kl. III c
- Aleksandra Seńko, kl. III d
Gratulujemy uczniom nagrodzonym, a paniom wychowawczyniom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu i życzymy wszystkim dalszych sukcesów.


ŚPIEWANA LEKCJA HISTORII
Z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 16 listopada z inicjatywy pani Ewy Rojek i pani Diany Smyl, w czytelni biblioteki szkolnej odbyła się śpiewana lekcja historii. Po krótkim wprowadzeniu w tematykę spotkania przez biblioteczną aktywistkę, wszyscy zebrani wysłuchali pieśni patriotycznych przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Bożeny Smyl i pani Anny Tarnowskiej. Jako pierwsze zaprezentowały się dzieci z klasy III d w utworze „Polska”. Następnie uczniowie z klasy VI b i VI c szkoły podstawowej oraz III A i III B gimnazjum wystąpili w następującym repertuarze: „O mój rozmarynie”, „Legiony”, „Dziewczyna z granatem w ręce”, „Kocham Wolność” i „Stare Miasto”. W dalszej kolejności nastąpiło wspólne śpiewanie pieśni „My, Pierwsza Brygada”. Pomysł na wprowadzenie śpiewanej lekcji historii bardzo spodobał się pani wicedyrektor Elżbiecie Szubiak, która podziękowała nauczycielkom i uczniom za wzruszające chwile oraz wyraziła nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w kolejnych latach.


KONKURSY Z JĘZYKA POLSKIEGO
14 listopada 2016 r. już po raz XIII odbył się I etap ogólnopolskiego konkursu „Z poprawną polszczyzną na co dzień”. W naszej szkole konkurs ten cieszy się dużym powodzeniem wśród uczniów. W tym roku przystąpiło do niego 57 osób, począwszy od II klasy szkoły podstawowej aż po III klasę gimnazjum. Następnego dnia miał miejsce I etap konkursu „Z ortografią na co dzień”. Wzięło w nim udział 58 uczniów. Wszyscy teraz czekają na wyniki, które pojawią się 12 grudnia.

Życzymy powodzenia.WARCABOWE ZMAGANIA
Dnia 7 listopada rozegrany został Szkolny Turniej o Tytuł Mistrza Gry w Warcaby dla niepełnosprawnych uczniów naszej szkoły, który zorganizowała pani Anna Markiewicz. W szranki stanęło 22 zawodników z klas integracyjnych, jak i zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Wszyscy przystąpili do turnieju w wielkim skupieniu, licząc na wygraną. I jak to w sporcie bywa, wyniki niektórych rozgrywanych partii były dużym zaskoczeniem. Warcaby to doskonały trening myślenia. Ćwiczą pamięć i koncentrację, a także rozwijają inteligencję. Wymagają od graczy wyobraźni oraz umiejętności przewidywania. Celem turnieju była integracja uczniów, a także kształtowanie postawy sportowej rywalizacji oraz kulturalnego zachowania się wobec przeciwnika, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, radzenia sobie w sytuacjach problemowych i dostosowania się do reguł gry, kształtowanie umiejętności przeżywania sukcesów i porażek. Podczas turnieju panowała serdeczna atmosfera. Zawodnicy kibicowali sobie wzajemnie.


Po ciężkich zmaganiach zwycięzcami zostali:
I miejsce oraz tytuł Mistrza Gry w Warcaby zdobył Dawid Pytlowski z klasy I A
II miejsce – Paulina Gontarz z klasy III A
III miejsce – Bartek Stodolak z klasy III A
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Sądząc po minach oraz szerokim uśmiechu, upominki bardzo się wszystkim podobały!
Zwycięzcom gratulujemy sukcesu, a wszystkich uczestników serdecznie zapraszamy do udziału w turnieju w następnym roku.

BEZPIECZNE I WIDOCZNE DZIECKO
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych dzieci uczących się w naszej szkole, 4 listopada nastąpiła kontynuacja wręczania kamizelek odblaskowych z logo szkoły (uczniowie klas I otrzymali je dzień wcześniej). O dobrą widoczność na drogach zadbał dyrektor naszej placówki pan Jan Majewski wspólnie ze Stowarzyszeniem Bezpieczny Powiat Biłgorajski. W imieniu sponsora kamizelki wręczył dzieciom z oddziału przedszkolnego prezes stowarzyszenia pan Krzysztof Żbikowski. Docelowo w kamizelki lub elementy odblaskowe będą wyposażeni wszyscy uczniowie szkoły.


XIV JESIENNE SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ BIBLIOTEK
POWIATU BIŁGORAJSKIEGO
Dnia 26 października 2016 r. pani Diana Smyl i szkolne aktywistki uczestniczyły w XIV Jesiennym Spotkaniu Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego, które odbyło się w Urzędzie Gminy w Aleksandrowie. Na tegorocznym spotkaniu pani Renata Socha, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawiła zagadnienie „Jak zainteresować młodzież dziennikarstwem”. Przybliżyła także nauczycielom i młodzieży bogatą ofertę MDK w Biłgoraju. Następnie pan Adam Dariusz Leszczyński nauczyciel polonista w Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Aleksandrowie wygłosił prelekcję zatytułowaną „Pisarze Ziemi Biłgorajskiej”. Przedstawił on zgromadzonym wiele interesujących informacji o naszym dziedzictwie literackim. Podczas spotkania wystąpił także poeta Piotr Kupczak, który opowiedział uczestnikom o swojej twórczości, a także zaprezentował piękną interpretację fragmentu powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza (któremu ten rok został poświęcony). Imprezę uświetnił występ artystyczny uczniów ze szkoły podstawowej w Aleksandrowie pod kierunkiem pani Joanny Margol. Mali artyści zaprezentowali kolorowe przedstawienie pt. „Moda na książkę”. Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy cieszyło się dużym zainteresowaniem, było też dobrą okazją do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w pracy z młodzieżą.


SUKCES UCZNÓW MZS W KONKURSIE
,,BOOKTALKING, CZYLI GAWĘDA O KSIĄŻCE "HENRYKA SIENKIEWICZA”
12.10.2016r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Biłgoraju odbył się I etap powiatowy konkursu ,,Booktalking, czyli gawęda o książce Henryka Sienkiewicza”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie dowolnego utworu Henryka Sienkiewicza metodą booktalking (posługiwanie się książką podczas prezentacji, przywoływanie najciekawszych fragmentów, przedstawienie głównego wątku i bohaterów, oddanie atmosfery książki, umiejętność zainteresowania odbiorcy utworem). Jury oceniało również poprawność językową, płynność wypowiedzi, kompozycję, pomysłowość, umiejętne gospodarowanie czasem. Miejski Zespół Szkół reprezentowali: Dominika Kołodziej z kl. Va i Jakub Patro z kl. VIc. Dominika zachęcała zebranych do przeczytania nowelki „Janko Muzykant”, zaś Jakub opowiadał o noweli „Sachem”. Prezentacja wypadła znakomicie i uczniowie zakwalifikowali się do finału konkursu, który odbędzie się 9.11.2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie regionalnym.
Uczniów przygotowały: P. Teresa Kuna i P. Agnieszka Falandysz-Ćwikła - nauczyciele języka polskiego.


ŚLUBOWANIE KLAS I SP
Rok szkolny jest szczególnie bogaty w różnorodne uroczystości i imprezy. Bardzo ważnym wydarzeniem dla dzieci rozpoczynającym naukę w szkole jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. 3 listopada 2016 r. pierwszoklasiści z wielką powagą przyrzekali, że będą wzorowymi uczniami. Te szczere obietnice dzieci złożyły w obecności dyrekcji szkoły, rodziców, nauczycieli i specjalnych gości: pani Anny Florkiewicz – inspektora oświaty Urzędu Miasta Biłgoraj i pana Krzysztofa Żbikowskiego - prezesa Stowarzyszenia „Bezpieczny Powiat Biłgorajski”. Tradycyjnie uczniowie przygotowali wiersze i piosenki o tematyce szkolnej, zaprezentowali zdobytą wiedzę o Polsce, wykazali się dużymi umiejętnościami wykonując zadania o różnym stopniu trudności. Po uroczystym ślubowaniu dzieci zostały pasowane na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju. Oprócz życzeń, dyplomów i pamiątkowych zdjęć uczniowie od zaproszonych gości, w ramach akcji prewencyjnej „Bezpieczne i widoczne dziecko”, otrzymali kamizelki odblaskowe z logo szkoły. Uroczystość zakończyła się spotkaniem uczniów z rodzicami i wychowawcami na słodkim poczęstunku w salach lekcyjnych.


I FESTIWAL GŁOŚNEGO CZYTANIA
19 października 2016 r. w bibliotece szkolnej odbył się I Festiwal Głośnego Czytania. Organizatorkami były Panie: Agnieszka Falandysz-Ćwikła, Ewa Rojek i Diana Smyl. W ten festiwalowy sposób organizatorki chciały rozbudzić pasje czytelnicze, podnieść poziom czytelnictwa i zachęcić młodych ludzi do odwiedzin w szkolnej bibliotece. Zainteresowanie festiwalem było ogromne. Uczniowie dobrze poradzili sobie z tremą, wykazali się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, a także interpretacją czytanego tekstu.


Zwycięzcami zostali:
- z klas czwartych – Michalina Rybak,
- z klas piątych – Sylwia Mróz,
- z klas szóstych – Amelia Rybak.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

ZBIÓRKA PRÓBNEJ DRUŻYNY STARSZOHARCERSKIEJ
„A gdy spyta cię ktoś, skąd ten krzyż na twej piersi?
Z dumą odpowiesz mu: taki mają najdzielniejsi!
I choć mało mam lat w swym harcerskim mundurze
Bogu, ludziom i Ojczyźnie na ich wielką chwałę służę…”


18 września odbyła się oficjalna zbiórka Próbnej Drużyny Starszoharcerskiej z Biłgoraja. Harcerskie spotkanie miało miejsce w Miejskim Zespole Szkół, gdyż przy tej szkole będzie działała drużyna, która powstała z inicjatywy uczennic klasy II gimnazjum. W spotkaniu uczestniczyli harcerze z Suśca oraz zaproszeni goście, którzy będą też wsparciem dla pracy i rozwoju tej jednostki harcerskiej: komendant Hufca ZHP Tomaszów Lubelski phm. Anna Rojek, dyrektor szkoły Jan Majewski, prezes ŚZŻAK Koło Rejonowe Biłgoraj Tomasz Książek (także instruktor ZHP w stopniu harcmistrza). Z czasem drużyna zyska jeszcze więcej sojuszników, gdyż patronat medialny nad tą jednostką już przejął serwis internetowy biłgoraj.com.pl. Drużynowej oraz jej „harcerskiej” rodzinie serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

Czuwaj!

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października 2016r. w Miejskim Zespole Szkół odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum dziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za przekazywaną wiedzę i trud włożony w kształtowanie serc i umysłów oraz życzyli wytrwałości i satysfakcji z pracy. Swoją wdzięczność wyrazili poprzez recytację wierszy, śpiew piosenek i tańce. Nie zabrakło również akcentów humorystycznych. Gimnazjaliści z kabaretu „Ancymony” zaprezentowali skecz pt. „Dyktando”, w którym w krzywym zwierciadle przedstawili lekcję języka polskiego. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Pana Dyrektora Jana Majewskiego, który zwrócił się z podziękowaniami i życzeniami do obecnych pracowników Miejskiego Zespołu Szkół oraz do licznie przybyłych na akademię pracowników emerytowanych. Wielu nauczycielom – w uznaniu za zasługi dla szkoły, Pan Dyrektor, wręczył Nagrodę Dyrektora. W imieniu rodziców podziękowania i życzenia składała przewodnicząca rady rodziców - Pani Elżbieta Mularczyk. Akademię przygotowała Pani Teresa Kuna przy współpracy nauczycieli zespołu humanistycznego: Pani Anny Tarnowskiej, Pani Anny Kusiak i Pani Jolanty Gontarz. Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki w 1957r., kiedy to podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej ustanowiono, że 20 listopada będzie Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972r. zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony 14 października, dla upamiętnienia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej - utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w dniu 14 października 1773r. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Od 1982r. Dzień Nauczyciela obchodzony jest jako Dzień Edukacji Narodowej.

XVI DZIEŃ PAPIESKI
13 października 2016r. odbyła się akademia z okazji XVI Dnia Papieskiego pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Scenariusz akademii zgodnie z tegorocznym hasłem ukazał nam Papieża Jana Pawła II jako tego, który nie tylko mówił nam, abyśmy „korzystając z daru miłosiernej miłości Boga, sami z dnia na dzień oddawali życie, czyniąc miłosierdzie wobec braci”, ale sam był pierwszym sługą tego przesłania. Przychodził, jako apostoł miłosierdzia w najgłębszym i najbardziej wzruszającym aspekcie miłości: w gotowości do zaspokojenia wszelkich potrzeb, a zwłaszcza jej bezgranicznej zdolności przebaczania. Byliśmy świadkami wielu odcieni miłosierdzia Jana Pawła II: od stawania w obronie życia ludzkiego, poprzez niestrudzone nawoływanie do pokoju, do stawiania drogowskazów młodym, umacniania rodzin, jednoczenia się z samotnymi i cierpiącymi. Był wszędzie tam, gdzie wzywały go potrzeby tych „którzy źle się mają”. Scenariusz Akademii ubogaciła prezentacja multimedialna i śpiew piosenek w wykonaniu Ani z kl. VIb i Ani z kl. IIIA oraz Agnieszki z kl. Vb i Bartka z kl. VIc. Wiersze recytowały: Amelka z kl. VIc, Kasia z kl. VIa, Magda z kl. VIb, Emilka z kl. IB, a narratorami były: Asia, Wiktoria i Bartek z kl. VIc. Akademię przygotowała s. Małgorzata

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO
CZYTANIA
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W tym dniu w świetlicach i bibliotekach szkolnych organizowane jest wspólne, głośne czytanie. W naszej szkole szóstoklasiści czytali uczniom z klas 0-III między innymi fragmenty lektur, takich jak „Karolcia”, czy „Oto jest Kasia”. Mamy nadzieję, że akcja głośnego czytania rozbudzi wśród uczniów naszej szkoły miłość do książek.
POKAZ ŻONGLERKI
6 października w sali gimnastycznej odbył się pokaz żonglerki piłką koszykową. Zaproszony gość Mieszko Włodarczyk opowiadał o swojej pasji, zdradził swój przepis na sukces oraz pokazał próbkę swoich umiejętności. Na zakończenie spotkania chętnie pozował do zdjęć z uczniami i rozdawał autografy. Dzieci żegnając gościa obiecały, że będą bardziej przykładać się do zajęć sportowych.


NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS"
H. SIENKIEWICZA
Dnia 7 września 2016r. w naszym gimnazjum odbyło się czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w ramach ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie", w którym wzięli udział uczniowie klas I-III gimnazjum wraz z nauczycielami. Młodzież w skupieniu i z uwagą wysłuchała fragmentów powieści zaprezentowanych przez rówieśników i nauczycieli. Spotkanie pełne refleksji i radości z kontaktu z wielką literaturą zostało przygotowane przez panie uczące języka polskiego: Jolantę Gontarz i Małgorzatę Droździel.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego życzymy wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też odnajdywaniem siebie, rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości i wielu przyjaźni.