Wydarzenia Miejski Zespół Szkół w Biłgoraju


ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W BIŁGORAJU
W dniu 11 maja br. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię przygotowali uczniowie klas: „0”, I, IV, V, VII szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjum, którzy przypomnieli zebranym nie tylko okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale także wspomniane zostało święto 1 maja – Święto Pracy oraz 2 maja – Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny: patriotyczne pieśni, wiersze, prezentację multimedialną. Zwieńczeniem uroczystej akademii było wspólne zasadzenie pamiątkowego Dębu Niepodległości z udziałem całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, pracowników oraz zaproszonych na tę okoliczność gości: P. Elżbiety Mularczyk – przewodniczącej Rady Rodziców, ks. Witolda Batyckiego, P. Leszka Turczyniaka – zastępcy nadleśniczego z Nadleśnictwa Biłgoraj, pod przewodnictwem dyrektora szkoły P. Jana Majewskiego oraz wicedyrektor P. Elżbiety Szubiak.
Uroczystość stała się okazją do wspólnego świętowania niepodległości oraz przybliżenia ważnych kart historii wszystkim uczestnikom spotkania.
Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości biłgoraj.com.pl
ŚWIĘTOWANIE 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ W ZET
W tym roku Polacy świętują 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W całym kraju podejmowane są różnego rodzaju inicjatywy i przedsięwzięcia z tej okazji. Do wspólnego świętowania dołączyli uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych i uczniowie klasy II a integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju. Wszyscy spotkali się na boisku szkolnym 9 maja 2018r., by utworzyć flagę polską z białych i czerwonych balonów. Kolejne zadania odbywały się już w sali gimnastycznej. Pierwszym zadaniem dla uczniów było rozszyfrowanie hasła przewodniego spotkania według podanego kodu. Następnie odbyła się prezentacja filmu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Mały Polak” oraz utworu „Jestem Polką i Polakiem”, który pochodzi z cyklu zatytułowanego: „Niezwykłe lekcje rytmiki – śpiewamy i tańczymy”. Uczniowie zmagali się z quizem składającym się z zagadek dotyczących polskich symboli narodowych. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na ten temat. Interesujące było następne zadanie polegające na ułożeniu mapy Polski z puzzli. Uczniowie chętnie podchodzili do tablicy, by dopasować otrzymany fragment mapy. Na zakończenie wykonano flagę z białych i czerwonych kół w formie obrazu 3D.Ważnym elementem była dekoracja, na którą składały się zespołowe prace plastyczne uczniów z ZET o tematyce narodowo – patriotycznej. Mamy nadzieję, że przygotowanie tych prac sprawiło uczniom dużo radości a wspólne świętowanie 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę na długo pozostanie w ich pamięci.
SZKOLNE BIEGI PRZEŁAJOWE
11 kwietnia 2018r. odbyła się kolejna edycja Wiosennych Szkolnych Biegów Przełajowych na terenie Parku Nowakowskiego przy Al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Udział w biegach wzięło ok. 700 osób.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie już od I klas.
Zdobyliśmy 3 medale. W kategorii 600 m chłopców r. 2007 II miejsce zajął Kewin Kurzyn, a III Paweł Wołoszyn.
W kategorii 800 m r. 2005- 2006 chłopców II miejsce zajął Miłosz Rozwadowski.
Medalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.
A. Wołoszyn
KONKURS PLASTYCZNY "OZDOBY WIELKANOCNE"
Wielkanoc to najradośniejsze, najbardziej wiosenne i kwitnące święta, które są dobrą okazją, by móc wykonywać wiele symboli, wiążących się w ludowych zwyczajach z okresem poprzedzającym Zmartwychwstanie Pańskie. Różnorodność materiałów i technik, jakimi można się posłużyć, pozwala rozwinąć fantazję i pomysłowość twórców. Dlatego warto podtrzymywać tę piękną tradycję.
Świetlica w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju już po raz kolejny zorganizowała konkurs pod hasłem OZDOBY WIELKANOCNE. Celem konkursu była promocja młodych talentów i artystów wśród uczniów, popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych, pogłębianie wiedzy na temat symboliki i znaczenia ozdób w obrzędowości ludowej, tworzenie okazji do zaprezentowania przez dzieci i młodzież własnych pomysłów i technik wykonania prac konkursowych oraz form ich zdobienia, rozbudzanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży.
Podsumowanie konkursu odbyło się 12 kwietnia 2018 r. Na konkurs wpłynęło ogółem 56 prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas 0 – III, klas V oraz Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego kl. 7 i gimnazjum. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczniom:
Klasa 0
1. Szymon Stec – I miejsce,
2. Tymoteusz Rak – II miejsce,
3. Filip Bednarz – III miejsce.
Klasy I
1. Zuzanna Bielak – kl. I c, I miejsce,
2. Jakub Krasiński – kl. I c, I miejsce,
3. Piotr Filipowicz – kl. I c, II miejsce,
4. Mateusz Gmyz – kl. I c, II miejsce,
5. Aleksandra Wenek – kl. I a, III miejsce,
6. Nikola Nowak – kl. I a, III miejsce.
Klasy II
1. Oliwier Czapka – kl. II b, I miejsce,
2. Amelia Chołyst – kl. II b, I miejsce,
3. Adrianna Kubik – kl. II b, II miejsce,
4. Patrycja Dejnek – kl. II b, III miejsce.
Klasy III
1. Rozalia Markowicz – kl. III d, I miejsce,
2. Klaudia Mróz – kl. III d, II miejsce,
3. Michał Sprysak – kl. III d, III miejsce.
Klasy V
1. Kacper Bednarz – kl. V b, I miejsce,
2. Karina Kutny – kl. V a, I miejsce,
3. Pola Bastrzyk – kl. V b, II miejsce,
4. Wiktoria Dudek – kl. V a, III miejsce.
Wyróżnienia
Klasa 0
1. Maria Chołyst,
2. Dawid Myszak.
Klasy I
1. Karolina Wnuk – kl. I c,
2. Malwina Smyl – kl. I c,
3. Maja Patro – kl. I b.
Klasy III
1. Stanisław Tutka – kl. III b,
2. Nelly Kras – kl. III d.
Klasy V
1. Amelia Oleszek – kl. V a,
2. Jakub Lis – kl. V a,
3. Paweł Kostrzanowski – kl. V a.
Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny
1. Krzysztof Dratwiński,
2. Piotr Kapuśniak,
3. Jarosław Kiszczak,
4. Agnieszka Malec,
5. Roksana Mazurek.
Dziękujemy wszystkim autorom pięknych i ciekawych prac, którzy wzięli udział w konkursie jednocześnie życząc im, aby dalej rozwijali zainteresowania artystyczne i poznawali polskie tradycje. Słowa podziękowania kierujemy również do opiekunów za pomoc i zaangażowanie w realizację konkursu.
"COŚ NIEBIESKIEGO"
Kwiecień to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. Symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. 5 kwietnia 2018 r. w naszej szkole uczniowie i nauczyciele poprzez niebieski element stroju wyrazili swoje wsparcie i solidarność z osobami z autyzmem. Aby poznać bliżej to zaburzenie nauczyciele przygotowali gazetkę na korytarzu szkolnym. Zawierała ona informacje dotyczące tego jak osoby z autyzmem postrzegają świat, jak rozumieją relacje społeczne, jak w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.
W związku z Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu ogłoszony został II SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „COŚ NIEBIESKIEGO”.
Niebieski jest kolorem pełnym symboliki. Niebieski to spokój, woda, świeżość, czystość i chłód, lecz również dynamizm, i inspiracja. Niebieski może być motyl, ptak, kot, miś, kamień, niebo i woda. Można śnić o niebieskich migdałach albo o niebieskiej sukience…
Dnia 25 kwietnia 2018 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, którego celem było:
rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej i uzdolnień plastycznych dzieci i młodzieży poprzez twórczą interpretację tematu. Prace konkursowe były oryginalne i niepowtarzalne. Uznanie należy się wszystkim uczestnikom, którzy z pasją zaangażowali się w wykonanie swoich prac. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Komisja konkursowa w składzie p. Anna Kusiak, p. Ewa Niespodziewańska i p. Anna Wujec dokonała oceny prac, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
I grupa – kl. I – III
I miejsce - RAFAŁ PADJASEK II a LAURA STOMA II b
II miejsce - ADRIANNA KUBIK II b
III miejsce - MICHAŁ MAZUR III b
Wyróżnienie - ZOFIA CZYŻO III b
II grupa – kl. IV
I miejsce - WIKTORIA BULICZ IV c
II miejsce - AMELIA ADAMEK IV b
III miejsce - ZUZANNA CZAPKA IV b
Wyróżnienie - ANIELA KRZOS IV c
Wyróżnienie - LENA KOZAK IV c
III grupa –kl. V – VII i Gimnazjum
I miejsce - ARKADIUSZ KORDAS VII c
II miejsce - ZUZANNA BIELAK V a
III miejsce - MICHALINA RYBAK V a
Wyróżnienie - PIOTR KAPUŚNIAK ZET II G
Dziękujemy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi za ufundowanie nagród w konkursie, a wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć artystycznych.
DZIEŃ ZIEMI W ZESPOŁACH EDUKACYJNO - TERAPEUTYCZNYCH
W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie z zespołów edukacyjno – terapeutycznych wraz z nauczycielami, 26 kwietnia, uczestniczyli w wycieczce do Oczyszczalni Ścieków w Biłgoraju. Celem wycieczki było poznanie zasad pracy oczyszczalni oraz jej znaczenie dla ochrony środowiska. W trakcie zwiedzania zapoznaliśmy się z poszczególnymi etapami oczyszczania ścieków. W praktyce zobaczyliśmy jak wygląda pierwsza faza - mechaniczna, przy użyciu krat oraz kolejne: biologiczna i chemiczna. Dziękujemy Pani Teresie Przytuła, kierownikowi laboratorium, za miłe przyjęcie, oprowadzenie nas po obiekcie i szczegółowe omówienie procesów technologicznych zachodzących w oczyszczalni ścieków.
Dnia 27 kwietnia odbyła się ciekawa lekcja ekologii. Uczniów z zespołów edukacyjno – terapeutycznych odwiedziła Pani Urszula Wolanin, pracownik Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o otaczające nas środowisko. Poznały zasady prawidłowego segregowania odpadów oraz praktycznie przećwiczyły umiejętność segregowania - na przykładowych śmieciach, umieszczając je w workach odpowiedniego koloru.
Podsumowaniem obchodów Dnia Ziemi było wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Wiosenne kwiaty”. Komisja konkursowa w składzie p. Anna Markiewicz, p. Anna Wujec i p. Nina Wróbel dokonała oceny prac, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Przemek Jańczuk, zespół III SP
II miejsce – Natalia Lachowska, zespół V SP
III miejsce – Arkadiusz Kwiatkowski, zespół III gim.
III miejsce – Konrad Paćkowski, zespół III gim.
III miejsce – Łukasz Rudy zespół, III gim.
Wyróżnienia:
1. Emilia Mazur – zespół III SP
2. Bartłomiej Blask – zespół V SP
3. Patrycja Regiel – zespół V SP
4. Kinga Lewandowska – zespół V SP
5. Jakub Padiasek – zespół V SP
6. Tomasz Czereba – zespół V SP
7. Sebastian Jach – zespół VII SP
8. Dawid Obszyński – zespół VII SP
9. Daniel Grzyb – zespół VII SP
10. Dariusz Omiotek – zespół VII SP
11. Ernest Tryka – zespół VII SP
12. Agnieszka Malec- zespół II gim.
13. Roksana Mazurek – zespół II gim.
14. Krzysztof Dratwiński – zespół II gim.
15. Piotr Kapuśniak – zespół II gim.
16. Jarosław Kiszczak – zespół II gim.
17. Natalia Legieć – zespół III gim.
18. Jakub Kordowicz – zespół III gim.
19. Bartosz Oszajca – zespół III gim.
20. Michał Góra- zespół III gim.
Dziękujemy Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju za ufundowanie nagród w konkursie, a wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy.
A. Markiewicz
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH
Pod takim hasłem, 11 marca uczniowie z zespołów edukacyjno – terapeutycznych obchodzili Światowy Dzień Zdrowia i z tej okazji uczestniczyli w Turnieju Sportowo – Zdrowotnym. Celem turnieju było propagowanie zdrowego stylu życia, zapewnienie uczniom możliwości uczestnictwa w różnych wartościowych i atrakcyjnych formach aktywności ruchowej oraz integracja dzieci. W zmaganiach wzięło udział siedem zespołów. Drużyny miały możliwość wykazania się nie tylko sprawnością fizyczną, ale również wiedzą teoretyczną z zakresu prawidłowego odżywiania się jak i dbania o higienę osobistą. Największym powodzeniem cieszyła się konkurencja w piciu mleka przez słomkę na czas, toczenie dużych piłek oraz rozpoznawanie, z zawiązanymi oczami, po smaku owoców i warzyw.
Po ciężkich zmaganiach I miejsce zdobył zespół VA SP
II miejsce - zespół V SP i VII SP
III miejsce - zespół III SP i III Gim.
IV miejsce - zespół I SP i II Gim.
Wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, owoce, soki owocowe, wiosenne kolorowanki i jabłkowe chipsy.
Nagrody w turnieju ufundowała firma Almax - Dystrybucja Spółka z o.o oraz firma „Tomik” Tomasz Jarosław Duda.
Turniej Sportowo - Zdrowotny zorganizowała pani Anna Markiewicz i pani Agnieszka Dudzic oraz pan Jacek Kusz.
"DZIEŃ KOBIET"
08.03. 2018r. odbyła się akademia z okazji Dnia Kobiet przygotowana przez męską część społeczności szkolnej. Prowadzący uroczystość Hubert i Łukasz z kl. III A i III B Gimnazjum zastanawiali się kim jest kobieta? – „ Mówi się, że kobieta to osoba płci żeńskiej, powstała z żebra niejakiego Adama… Ale co to właściwie znaczy?” – zastanawiali się uczniowie. Poprosili o pomoc profesora Alfreda Gryzipiórka, który stwierdził, że wśród kobiet można wyróżnić typy i rodzaje. Młodzi mężczyźni z klas VI a, VI b, VII a i II B wcielili się w rolę modelek i zaprezentowali publiczności owe typy: sportsmenkę, kokietkę, kumpelę, zdolną dziewczynkę i feministkę. Z gracją, w rytm muzyki, przedstawili „ na wybiegu” stroje, makijaże i wspaniałe fryzury. Pokaz bardzo się podobał i został nagrodzony dużymi brawami. Następnie prowadzący rozpatrywali jakie prezenty sprawiłyby Paniom największą przyjemność i doszli do wniosku, że kobiety lubią kwiaty, kosmetyki i wyjazdy do SPA. By nie być gołosłownymi zaprosili zgromadzonych na skecz pt. „Mariolka w SPA”. W rolę Mariolki wcielił się nieoceniony Adrian Senderek z kl. VII a, który prowadząc rozmowę telefoniczną z przyjaciółką Gabryśką, zachwyca się tym co w SPA najlepsze: zabiegi, masaże i inne atrakcje, które czekały go w salonach odnowy biologicznej. Nie zabrakło również życzeń i serdeczności:
„Kochane Kobiety i Kobietki, Panie i Koleżanki, życzymy Wam byście odnalazły: w ciszy swoje myśli i marzenia, w bliskich osobach siłę i piękno tworzenia, w otaczającym świecie radość istnienia, w kolorach, smakach i zapachach wielkość natchnienia, a w sobie miłość!”. Wraz z życzeniami Panie otrzymały specjalny prezent – piosenkę pt. „ Miłość w Zakopanem” w wykonaniu Sławomira, czyli Szymona Bujaka i towarzyszącego mu Adriana Senderka. W akademii nie zabrakło także pierwiastka kobiecego – dziewczynki z zespołu Venus wykonały piękny utwór pt.” Lustro”. Do życzeń dołączył się Pan Dyrektor Jan Majewski, który obdarował małe kobietki słodkościami, zaś duże kobiety – kwiatami. Akademię przygotowała p. Teresa Kuna a dekoracje wykonały panie: A. Pałubska, A. Tarnowska, R. Wolanin, A. Kusiak.
KONKURS PLASTYCZNY "PEJZAŻ ZIMOWY"
Zima to piękna pora roku, tajemnicza, pobudzająca wyobraźnię i rozwijająca pasje sportowe. Zimowe krajobrazy tworzą wspaniałe widoki niekończących się pagórków czy gór, pokrytych białym puchem aż po horyzont. Dzieci z naszej świetlicy dostrzegły piękno tej najzimniejszej pory roku tworząc interesujące prace na konkurs plastyczny o tematyce „Pejzaż zimowy”. Dnia 20 marca 2018 r. odbyło się podsumowanie tego konkursu. Jego celem było: uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, rozbudzanie wyobraźni oraz rozwijanie umiejętności wykorzystania różnorodnych technik plastycznych. Prace konkursowe były oryginalne, ciekawe, niepowtarzalne, ukazywały umiejętność dostrzegania piękna otaczającego świata oraz twórczą inspirację ich wykonawców. Uznanie należy się wszystkim uczestnikom, którzy z pasją zaangażowali się w wykonanie swoich prac. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć artystycznych.

Wyniki konkursu:

klasy I

I miejsce – Izabela Nieckarz kl. I a
II miejsce – Aleksandra Wenek kl. I a
III miejsce – Patryk Paluch kl. I a

klasy II

I miejsce – Grzegorz Batorski kl. II a
II miejsce – Adrianna Kubik kl. II b
III miejsce – Oskar Psuj kl. II a

klasy III

I miejsce – Karolina Serwin kl. III c
II miejsce – Zofia Krawczyk kl. III d
III miejsce – Jagoda Mach kl. III b

wyróżnienie:

1. Natalia Rycerz kl. III a
2. Julia Ksiądz kl. III b
3. Paulina Blicharz kl. III c
4. Zuzanna Mach kl. III d

Zespoły Edukacyjno – Terapeutyczne

I miejsce – Przemysław Jańczuk kl. III SP
II miejsce – Michał Góra kl. III G
III miejsce – Krystian Sprysak kl. III SP

wyróżnienia:

1. Krzysztof Dratwiński kl. VII
2. Piotr Kapuśniak kl. II G
3. Jarosław Kiszczak kl. II G
4. Jakub Kordowicz kl. II G
5. Arkadiusz Kwiatkowski kl. III G
6. Natalia Legieć kl. III G
7. Agnieszka Malec kl. II G
8. Arkadiusz Marzec kl. III G
9. Roksana Mazurek kl. II A
10. Łukasz Rudy kl. III G
DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE
3 marca 2018r. w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty. Gościliśmy przedszkolaków z naszego miasta i ich rodziców. Na ten dzień zaplanowano szereg atrakcji : przedstawienie teatralne pt. „Leśna przygoda”, piosenki i zajęcia ruchowe w wykonaniu dzieci z zerówki, prezentację prac artystycznych, przejażdżkę windą, wizytę w bibliotece i słodki poczęstunek w świetlicy szkolnej. Tu też na najmłodszych czekały ciekawe zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne. Przyszli pierwszoklasiści podziwiali różne formy twórczości artystycznej naszych uczniów oraz obdarowani zostali upominkami i słodką niespodzianką. Gdy dzieci miło spędzały czas w świetlicy, rodzice obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą codzienną pracę placówki, mieli także okazję porozmawiać z Dyrekcją i sprawdzić gotowość szkoły do podjęcia ośmioletniej nauki przez przyszłych pierwszoklasistów. Rodzice uzyskali wszelkie informację o rekrutacji uczniów do pierwszej klasy, otrzymali również folder szkoły, w którym zawarte zostały podstawowe wiadomości na temat działalności naszej placówki. Spotkanie przyciągnęło wiele rodzin szukających dla swoich dzieci szkoły, łączącej wysoki poziom edukacji z nowoczesnymi metodami nauczania.
CHOINKA SZKOLNA 2018
Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla uczniów i całej społeczności szkolnej jest zabawa choinkowa. W tym roku odbyła się 20 stycznia, na tydzień przed feriami. Tego dnia uczniom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle. Udekorowana kolorowymi balonami i rozetami zachęcała do zabawy. Młodsi uczniowie wystrojeni w bajkowe przebrania, starsi – wystrzałowo z dużą dozą luzu. Oprawę muzyczną zapewnił nam duet - Pani Klaudia i Pan Maciej. Starannie dobrany repertuar choinkowy sprawił, że wielu uczniów znakomicie bawiło się przy swoich ulubionych utworach. Były także gry i zabawy prowadzone przez panią Klaudię. Podczas wspólnej zabawy dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom towarzyszył dobry humor. W przystrojonych salach uczniowie mogli zjeść coś specjalnie przygotowanego na tę okazję. Wspaniała zabawa choinkowa za nami, pozostały wspomnienia i zdjęcia. Kolejna już za rok!
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ
W okresie przedświątecznym świetlica szkolna ogłosiła konkurs pod hasłem „Najpiękniejsza choinka”. Celem konkursu było propagowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz pobudzanie inspiracji twórczej u dzieci. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w przedsięwzięciu, wykazując się oryginalnością, pomysłowością i zmysłem estetycznym. Wpłynęło wiele ciekawych prac, które nadal można podziwiać na korytarzu szkolnym i w świetlicy. Wszystkie wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich twórcy zasługują na pochwałę i uznanie.
Uczniowie nagrodzeni:
Klasy I
I miejsce - Maja Patro kl. I b,
II miejsce - Szymon Blacha kl. I c,
III miejsce- Tomasz Grzyb kl. I b.
Klasy II
I miejsce - Magdalena Kryk kl. II a,
II miejsce - Natalia Bober kl. II a,
III miejsce - Oliwier Czapka kl. II b.
Klasy III
I miejsce - Jakub Margol kl. III d,
II miejsce - Zofia Krawczyk kl. III d,
III miejsce - Jagoda Mach kl. III b.
Wyróżnienia
Klasy I
1. Jakub Lejb – kl. I a,
2. Maja Kamińska – kl. I b,
3. Weronika Poździk – kl. I c,
4. Antoni Wiatrowski – kl. I c,
5. Kacper Socha – kl. I c,
6. Kornelia Golec – kl. I c.
Klasy II
1. Adrianna Kubik – kl. II b,
2. Julia Kiepura – kl. II b,
3. Kornelia Kurzyna – kl. II b.
Klasy III
1. Natalia Rycerz – kl. III a,
2. Aleksandra Wiatrowska – kl. III a,
3. Julia Ksiądz – kl. III b,
4. Stanisław Tutka – kl. III b,
5. Nelly Kras – kl. III d,
6. Anna Spozowska – kl. III c.
Klasy IV
1. Adrianna Okoń – kl. IV c.
Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny
1. Krzysztof Dratwiński,
2. Piotr Kapuśniak,
3. Jarosław Kiszczak,
4. Agnieszka Malec,
5. Roksana Mazurek.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
KONCERT CHARYTATYWNY Z UDZIAŁEM OLI NIZIO
W dniu 20 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się charytatywny koncert kolęd pod hasłem: „Jesteśmy tutaj po to, aby wzajemnie sobie pomagać w podróży zwanej życiem…” Gościem specjalnym naszego koncertu była Ola Nizio – zwyciężczyni V edycji programu The Voice of Poland. Po wspaniałym występie Ola jeszcze ponad godzinę rozdawała autografy swoim wielbicielom… Oprócz Oli na szkolnej scenie wystąpili także uczniowie naszej szkoły – m. in. z klas Ia , Ic, Va, VIb, uczniowie ze szkolnego koła wokalnego oraz wszyscy uczniowie z klas IV. Podczas koncertu została zorganizowana zbiórka pieniędzy na leczenie byłego ucznia naszej szkoły – Łukasza Księdza. Każdy kto skorzystał z przygotowanej przez naszych uczniów, nauczycieli i rodziców loterii fantowej, kiermaszu oraz kawiarenki - włączył się w okazanie pomocy Łukaszowi. Warto wspomnieć, że w przygotowanie kiermaszu włączyli się również koledzy Łukasza wraz z wychowawcami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. J. Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Podczas koncertu zebraliśmy kwotę 5397,65 zł., którą przekazaliśmy na leczenie Łukasza – za pośrednictwem fundacji „SIEPOMAGA” Czas Świąt Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym zwłaszcza w naszej polskiej tradycji. Jest czasem dzielenia , życzliwości i dobroci – CIESZYMY SIĘ BARDZO, ŻE NASZA SZKOŁA JEST TEGO ŻYWYM DOWODEM! Dziękujemy całej społeczności naszej szkoły; rodzicom, uczniom i nauczycielom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie koncertu, życzliwość, otwartość na potrzeby innych i gotowość dzielenia się z potrzebującymi. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja z udziałem naszej szkoły, w której możemy sprawić, że dla kogoś słońce zaświeci jaśniej…
Jasełka 2017
21 grudnia 2017 w Auli Franciszkańskiej odbyło się przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem siostry Karoliny zaprezentowali pantomimę ukazującą narodzenie Dzieciątka Jezus. Jasełka w kulturze polskiej odgrywają bardzo ważną rolę, są okazją do przekazania sobie nawzajem życzeń z okazji ŚWIĄT Bożego Narodzenia.
Mikołaj w naszej szkole
Szóstego grudnia 2017r. najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj. Spotkanie odbyło się w specjalnie przygotowanej na tą wizytę sali gimnastycznej, a uczniowie wystrojeni w mikołajkowe czapeczki cierpliwie czekali na przybycie gościa. Gdy się pojawił wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Miał na sobie czerwony strój, czapkę z pomponem i długą białą brodę. Po krótkim powitaniu Mikołaj usiadł w fotelu by wysłuchać piosenek i wierszy wykonanych szczególnie dla Niego. Po zakończeniu programu artystycznego dzieci miały jedyną okazję by zadać pytanie niezwykłemu gościowi. Mikołaj bardzo chętnie na nie odpowiadał, nie mógł jednak poświęcić im za dużo czasu gdyż kolejnym i ważnym momentem spotkania było wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Mikołaje są wśród nas”. W tym roku prace zachwyciły pomysłem i wykonaniem a Mikołaj wręczając dyplomy z radością ściskał dłoń zwycięzcom. W końcu nadszedł moment na który wszyscy czekali, Mikołaj obdarował uczniów prezentami sprawiając, że wesoły nastrój pozostał na długo wśród najmłodszych.
STEFI - WYSZKOLONY PIES DO PRACY Z DZIEĆMI
Dnia 9.11.2017 r. do najmłodszych uczniów z klas 0-1 przybył niezwykły gość. Łagodny, przyjazny, spokojny i mile nastawiony do naszych rozbrykanych maluchów. To – Stefi- pies labrador wyszkolony do pracy z dziećmi. Oczywiście musiał być przyprowadzony przez swojego opiekuna- pana Marcina Obszyńskiego, który na co dzień zajmuje się rehabilitacją i masażami. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z zakresu dogoterapii, poznały zwyczaje psa, sposoby pielęgnacji oraz różnorodne jego umiejętności. Dużym zaskoczeniem było to, że Stefcia potrafi liczyć. Na pytanie opiekuna ile jest 2 + 3 , szczekała 5 razy. Takich operacji matematycznych dokonywała niejednokrotnie.
Stefi wykazała się dużą cierpliwością podczas gdy dzieciaki głaskały ją, przechodziły nad nią i pod nią, przytulały. Myślimy, że niejednemu pierwszoklasiście zamarzył się taki pies w domu i napisze list do św. Mikołaja!!!.
A. Wołoszyn
POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W PŁYWANIU
W dniu 16.11.2017r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Pływaniu organizowane przez Stowarzyszenie Sportu Szkolnego w Biłgoraju. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli aż 6 medali w kategorii wiekowej IV-VI kl.
A są to: Maja Barwińska kl. IV b Anna Biernacka kl. V b Julia Duńko kl. IV c Martyna Małysza kl. V b Kasper Wilczyński kl. V b Paweł Wołoszyn kl. IV c
Warto nadmienić, że ci uczniowie należą do klubu pływackiego ,,Sparta” i trenują pływanie 1-2 godzin 6 razy w tygodniu. Już niedługo nasi pływacy będą reprezentować powiat biłgorajski w Kraśniku na Rejonowych Igrzyskach w Pływaniu. Serdecznie gratulujemy naszym pływakom i życzymy wytrwałości oraz dalszych sukcesów sportowych !!!ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "BARWY JESIENI”
Dnia 28 listopada 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Barwy jesieni”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I – VII szkoły podstawowej i gimnazjum. Czas jesieni jest szczególnie piękną porą roku, dostarczającą wielu wrażeń estetycznych, stąd też zorganizowany o powyższej tematyce konkurs miał za zadanie rozwijanie twórczej wyobraźni dzieci. Uczniowie wykonali swoje prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych i materiałów przyrodniczych. Konkurs umożliwił dzieciom prezentację własnej twórczości na forum szkoły.
Komisja w składzie: Maria Węgrzyn, Irena Jabłońska, Bożena Gromadzka dokonała oceny prac, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
w kategorii klas I: I miejsce zdobyła - Maja Patro kl. I b, II miejsce - Igor Zawiślak kl. I b, III miejsce - Aleksandra Wenek kl. I a, w kategorii klas II: I miejsce uzyskała - Adrianna Kubik kl. II b, II miejsce - Patrycja Dejnek kl. II a, III miejsce - Oliwier Czapka kl. II b, w kategorii klas III: I miejsce zajęła - Natalia Rycerz kl. III a, II miejsce - Jakub Margol kl. III d, III miejsce - Nelly Kras kl. III d.
Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie: Maja Oleszczak kl. I b, Kamila Dubiel kl. I b, Mateusz Miazga kl. I b, Julia Kiepura kl. II b, Jakub Krzyż II b, Emilia Różańska kl. II b, Julia Ksiądz kl. III b, Jagoda Mach kl. III b, Nina Szubiak kl. III b, Weronika Gmiterek kl. III c, Karolin Serwin kl. III c, Zofia Krawczyk kl. III d, Michał Sprysak kl. III d, Karina Paluch kl. IV d, Krzysztof Dratwiński kl. VII, Piotr Kapuśniak kl. II G, Jarosław Kiszczak kl. II G, Roksana Mazurek kl. II G.
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Została zorganizowana również wystawa prezentująca nagrodzone prace. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy: wychowawcy świetlicy


ŚLUBOWANIE KLAS I
W dniu 16.11.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju odbyła się uroczystość pasowania klas I na uczniów szkoły. W tym roku w ,,Trójce” naukę rozpoczęli uczniowie w trzech klasach pierwszych oraz w jednym oddziale edukacyjno- terapeutycznym.
Nowi członkowie szkolnej społeczności złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Dzieci w obecności rodziców, nauczycieli, dyrekcji i zaproszonych gości przyrzekły być wzorowymi uczniami, zawsze gotowymi do wypełniania swoich obowiązków szkolnych.
Na początku uroczystości delegacja z klas czwartych powitała najmłodszych uczniów naszej szkoły. Następnie rozpoczął się turniej podczas którego wszystkie klasy miały za zadanie zaprezentować się, gdzie przede wszystkim liczyła się wzajemna pomoc, dyscyplina i sposób wykonania zadania. Każda klasa zaprezentowała ,,okrzyk klasy”, który od tej pory będzie dopingował ich do pracy: ,,klasa I a chęci do nauki ma”, ,,my jesteśmy I b z nami nie zadziera się”, ,, klasa I c pilnie uczyć się chce”, wierszyki oraz piosenki.
Pierwszy egzamin dzieci zdały śpiewająco. Druga część uroczystości nawiązywała do ekologii. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie ofiarowali 4 sadzonki drzew- klony, które zostały posadzone w następnym dniu na placu szkolnym.
Najważniejsza chwila pasowania na ucznia rozpoczęła się przepięknie zatańczonym polonezem przez reprezentantów klas pierwszych. Dzieci wykazały się także doskonałą znajomością wiersza ,, Kto Ty jesteś”, oraz śpiewaniem hymnu w obecności pocztu sztandarowego szkoły. Pan Dyrektor i Pani Dyrektor dokonali pasowania na uczniów, a panie wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.
Ostatnia część uroczystości była sprawdzeniem zasad bezpiecznego poruszania się na drodze. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki dotyczące znajomości przepisów drogowych, numerów alarmowych i znaków drogowych.
Zaproszeni goście: prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski pan Krzysztof Żbikowski, skarbnik pan Tadeusz Tujaka oraz prezes Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Rynku Regionalnego pan Mateusz Bury w nagrodę za wiedzę o bezpieczeństwie na drodze, wręczyli dzieciom bardzo praktyczne prezenty- kamizelki odblaskowe, które od tej pory będą służyły dzieciom podczas wycieczek poza teren szkoły. Fundatorem kamizelek był także pan Aleksander Bełżek prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Łada”.
Na koniec uroczystości Pan Dyrektor pogratulował rodzicom, wychowawcom, a przede wszystkim uczniom tego, że w tak pięknej oprawie artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
A.Wołoszyn


"JAK PSTRYK I BZIK ZOSTALI OŚWIECENI"
08. 11. 2017 r. uczniowie najmłodszych klas 0-III brali udział w niezwykłej edukacyjnej przygodzie przygotowanej przez Fundację PGE - w spektaklu teatralny ,,Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” .
Dzieci dowiedziały się jak w sposób bezpieczny i oszczędny należy korzystać z energii elektrycznej, jak powstaje prąd, co oznaczają znaki na transformatorach. Wszystko to przedstawiły lalki śpiewając piosenki, w sposób zabawny, w ciekawej scenografii przybliżając jakże ważną wiedzę dot. prądu. W ten sposób utrwalona została kluczowa wiedza i realizowana podstawa programowa.
A.Wołoszyn


AKADEMIA Z OKAZJI 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez państwo polskie.
Młodzież z klas VI i VII przygotowała montaż słowno - muzyczny upamiętniający to wielkie dla każdego Polaka wydarzenie.
Wzorem lat ubiegłych odbyła się również śpiewana lekcja historii, dzięki której każdy mógł aktywnie włączyć się w świętowanie śpiewając patriotyczne pieśni.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W poniedziałek 16 października 2017r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. Akademia rozpoczęła się o godz. 11 w sali gimnastycznej i zgromadziła całą społeczność szkolną oraz zaproszonych gości. Uczniowie szkoły podstawowej dziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom placówki za cały ogrom przekazywanej wiedzy, czas i cierpliwość, pomocne dłonie i gorące serca. Swoją wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny, w którym zaprezentowali taniec, śpiewali piosenki i recytowali wiersze. W akademii udział wzięli uczniowie klas Ia i Ib, IIa, IVb i IVd oraz VIIb i VIIc oraz uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Pana Dyrektora Jana Majewskiego, który zwrócił się z podziękowaniami i życzeniami do pracowników szkoły oraz do przybyłych gości – emerytowanych nauczycieli. Pan Dyrektor za trud i zaangażowanie w kształceniu uczniów wręczył nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły. W imieniu rodziców wyrazy wdzięczności i życzenia złożyła także Pani Małgorzata Jamroz przedstawiciel Rady Rodziców. Akademię przygotowała Pani Anna Tarnowska wraz z nauczycielami i wychowawcami z zespołu pedagogów specjalnych i nauczycieli kształcenia specjalnego.


WYCIECZKA DO LASU W KL I a
W dniu 05.10. 2017 r. uczniowie klasy I a wybrali się na wycieczkę edukacyjno- krajoznawczą do lasu na ścieżkę edukacyjna na Rapy Dylańskie w celu prowadzenia obserwacji środowiska leśnego najbliżej okolicy i poznania lasu i jego mieszkańców.
W poznawaniu przyrody pomagał im pan leśniczy- przewodnik, który oprowadził ich po lesie zwracając uwagę na odpowiednie zachowanie w lesie. Pan leśniczy przybliżył dzieciom wiedzę dotyczącą warstwowej budowy lasu, pospolitych i chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz dot. grzybów jadalnych i trujących. Dzieci zapoznały się także z zegarem biologicznym ptaków. Wykorzystując warunki naturalne, odbyły się zawody w rzucie szyszką do celu, pokonywaniu przeszkód oraz gry w klasy narysowane patykiem na ziemi. Podsumowaniem wycieczki było rysowanie otaczającego krajobrazu leśnego oraz odbijanie kory drzew na kartce papieru.
Zajęcia prowadzone w terenie okazały się dla uczniów klasy I a niezwykle atrakcyjne i stały się ulubioną formą aktywności oraz bogatym źródłem informacji o otaczającym świecie. Zajęcia w terenie urozmaiciły im szkolną codzienność i pozwoliły pobyć na łonie natury, a wiadomości zdobyte na takich zajęciach trwale zapadły w pamięć uczniów, gdyż poparte zostały ich własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
A.Wołoszyn


DZIEŃ CHŁOPAKA W ZESPOŁACH EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH
Dnia 29 września obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. Na ten dzień z niecierpliwością czekali wszyscy chłopcy (dziewczynki również).
Nasi chłopcy walczyli o tytuł Najfajniejszego Chłopaka pod Słońcem. Aby go otrzymać musieli sprostać wielu trudnym wyzwaniom. Były różne konkurencje sportowe, z którymi zarówno dziewczynki jak i chłopcy poradzili sobie bez trudu. Kolejną próbę odwagi nasi mali mężczyźni przeszli bez najmniejszych problemów - poprosili dziewczynki do tańca, jak prawdziwi dżentelmeni. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy i słodkie upominki oraz bawili się na dyskotece przy znanej i lubianej muzyce.
DZIEŃ CHŁOPAKA zorganizowały panie Anna Markiewicz i Ewa Paluch.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Czwartego września 2017r. o godz. 9.30 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Pan Dyrektor Jan Majewski serdecznie powitał uczniów, grono pedagogiczne oraz przybyłych gości. Po uroczystym apelu uczniowie i nauczyciele – wychowawcy spotkali się w klasach, aby omówić pierwsze dni nauki w szkole.
,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”
W dniu 19.09.2017r. odbyło się spotkanie klas 0 i I z policjantami, którzy wraz z maskotką Mrówką przypominali dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły, na placach zabawach i podwórkach. Policjanci zwrócili także uwagę na prawidłowe wyposażenie rowerów w sprawne hamulce, światła, odblaski, a rowerzystów w kask. Nasi najmłodsi uczniowie odpowiadając na pytania policjantów wykazali się doskonałą znajomością numerów alarmowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się ćwiczenie pozycji ,,żółw” , którą należy przyjąć podczas ataku agresywnego psa na człowieka. Policjanci poruszyli także temat rozmowy z nieznajomym. Na koniec spotkania uczniowie naszej szkoły otrzymali odblaski i słodki poczęstunek od sponsora spotkania PSB Mrówka.

A. Wołoszyn