CHOINKA SZKOLNA 2018
Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń dla uczniów i całej społeczności szkolnej jest zabawa choinkowa. W tym roku odbyła się 20 stycznia, na tydzień przed feriami. Tego dnia uczniom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż zwykle. Udekorowana kolorowymi balonami i rozetami zachęcała do zabawy. Młodsi uczniowie wystrojeni w bajkowe przebrania, starsi – wystrzałowo z dużą dozą luzu. Oprawę muzyczną zapewnił nam duet - Pani Klaudia i Pan Maciej. Starannie dobrany repertuar choinkowy sprawił, że wielu uczniów znakomicie bawiło się przy swoich ulubionych utworach. Były także gry i zabawy prowadzone przez panią Klaudię. Podczas wspólnej zabawy dzieciom, wychowawcom, jak i rodzicom towarzyszył dobry humor. W przystrojonych salach uczniowie mogli zjeść coś specjalnie przygotowanego na tę okazję. Wspaniała zabawa choinkowa za nami, pozostały wspomnienia i zdjęcia. Kolejna już za rok!
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ CHOINKĘ
W okresie przedświątecznym świetlica szkolna ogłosiła konkurs pod hasłem „Najpiękniejsza choinka”. Celem konkursu było propagowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz pobudzanie inspiracji twórczej u dzieci. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w przedsięwzięciu, wykazując się oryginalnością, pomysłowością i zmysłem estetycznym. Wpłynęło wiele ciekawych prac, które nadal można podziwiać na korytarzu szkolnym i w świetlicy. Wszystkie wzbudziły zachwyt organizatorów, a ich twórcy zasługują na pochwałę i uznanie.
Uczniowie nagrodzeni:
Klasy I
I miejsce - Maja Patro kl. I b,
II miejsce - Szymon Blacha kl. I c,
III miejsce- Tomasz Grzyb kl. I b.
Klasy II
I miejsce - Magdalena Kryk kl. II a,
II miejsce - Natalia Bober kl. II a,
III miejsce - Oliwier Czapka kl. II b.
Klasy III
I miejsce - Jakub Margol kl. III d,
II miejsce - Zofia Krawczyk kl. III d,
III miejsce - Jagoda Mach kl. III b.
Wyróżnienia
Klasy I
1. Jakub Lejb – kl. I a,
2. Maja Kamińska – kl. I b,
3. Weronika Poździk – kl. I c,
4. Antoni Wiatrowski – kl. I c,
5. Kacper Socha – kl. I c,
6. Kornelia Golec – kl. I c.
Klasy II
1. Adrianna Kubik – kl. II b,
2. Julia Kiepura – kl. II b,
3. Kornelia Kurzyna – kl. II b.
Klasy III
1. Natalia Rycerz – kl. III a,
2. Aleksandra Wiatrowska – kl. III a,
3. Julia Ksiądz – kl. III b,
4. Stanisław Tutka – kl. III b,
5. Nelly Kras – kl. III d,
6. Anna Spozowska – kl. III c.
Klasy IV
1. Adrianna Okoń – kl. IV c.
Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny
1. Krzysztof Dratwiński,
2. Piotr Kapuśniak,
3. Jarosław Kiszczak,
4. Agnieszka Malec,
5. Roksana Mazurek.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
KONCERT CHARYTATYWNY Z UDZIAŁEM OLI NIZIO
W dniu 20 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbył się charytatywny koncert kolęd pod hasłem: „Jesteśmy tutaj po to, aby wzajemnie sobie pomagać w podróży zwanej życiem…” Gościem specjalnym naszego koncertu była Ola Nizio – zwyciężczyni V edycji programu The Voice of Poland. Po wspaniałym występie Ola jeszcze ponad godzinę rozdawała autografy swoim wielbicielom… Oprócz Oli na szkolnej scenie wystąpili także uczniowie naszej szkoły – m. in. z klas Ia , Ic, Va, VIb, uczniowie ze szkolnego koła wokalnego oraz wszyscy uczniowie z klas IV. Podczas koncertu została zorganizowana zbiórka pieniędzy na leczenie byłego ucznia naszej szkoły – Łukasza Księdza. Każdy kto skorzystał z przygotowanej przez naszych uczniów, nauczycieli i rodziców loterii fantowej, kiermaszu oraz kawiarenki - włączył się w okazanie pomocy Łukaszowi. Warto wspomnieć, że w przygotowanie kiermaszu włączyli się również koledzy Łukasza wraz z wychowawcami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. J. Korczaka w Tomaszowie Lubelskim. Podczas koncertu zebraliśmy kwotę 5397,65 zł., którą przekazaliśmy na leczenie Łukasza – za pośrednictwem fundacji „SIEPOMAGA” Czas Świąt Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym zwłaszcza w naszej polskiej tradycji. Jest czasem dzielenia , życzliwości i dobroci – CIESZYMY SIĘ BARDZO, ŻE NASZA SZKOŁA JEST TEGO ŻYWYM DOWODEM! Dziękujemy całej społeczności naszej szkoły; rodzicom, uczniom i nauczycielom za wielkie zaangażowanie w przygotowanie koncertu, życzliwość, otwartość na potrzeby innych i gotowość dzielenia się z potrzebującymi. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja z udziałem naszej szkoły, w której możemy sprawić, że dla kogoś słońce zaświeci jaśniej…
Jasełka 2017
21 grudnia 2017 w Auli Franciszkańskiej odbyło się przedstawienie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem siostry Karoliny zaprezentowali pantomimę ukazującą narodzenie Dzieciątka Jezus. Jasełka w kulturze polskiej odgrywają bardzo ważną rolę, są okazją do przekazania sobie nawzajem życzeń z okazji ŚWIĄT Bożego Narodzenia.
Mikołaj w naszej szkole
Szóstego grudnia 2017r. najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedził św. Mikołaj. Spotkanie odbyło się w specjalnie przygotowanej na tą wizytę sali gimnastycznej, a uczniowie wystrojeni w mikołajkowe czapeczki cierpliwie czekali na przybycie gościa. Gdy się pojawił wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Miał na sobie czerwony strój, czapkę z pomponem i długą białą brodę. Po krótkim powitaniu Mikołaj usiadł w fotelu by wysłuchać piosenek i wierszy wykonanych szczególnie dla Niego. Po zakończeniu programu artystycznego dzieci miały jedyną okazję by zadać pytanie niezwykłemu gościowi. Mikołaj bardzo chętnie na nie odpowiadał, nie mógł jednak poświęcić im za dużo czasu gdyż kolejnym i ważnym momentem spotkania było wręczenie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Mikołaje są wśród nas”. W tym roku prace zachwyciły pomysłem i wykonaniem a Mikołaj wręczając dyplomy z radością ściskał dłoń zwycięzcom. W końcu nadszedł moment na który wszyscy czekali, Mikołaj obdarował uczniów prezentami sprawiając, że wesoły nastrój pozostał na długo wśród najmłodszych.
STEFI - WYSZKOLONY PIES DO PRACY Z DZIEĆMI
Dnia 9.11.2017 r. do najmłodszych uczniów z klas 0-1 przybył niezwykły gość. Łagodny, przyjazny, spokojny i mile nastawiony do naszych rozbrykanych maluchów. To – Stefi- pies labrador wyszkolony do pracy z dziećmi. Oczywiście musiał być przyprowadzony przez swojego opiekuna- pana Marcina Obszyńskiego, który na co dzień zajmuje się rehabilitacją i masażami. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z zakresu dogoterapii, poznały zwyczaje psa, sposoby pielęgnacji oraz różnorodne jego umiejętności. Dużym zaskoczeniem było to, że Stefcia potrafi liczyć. Na pytanie opiekuna ile jest 2 + 3 , szczekała 5 razy. Takich operacji matematycznych dokonywała niejednokrotnie.
Stefi wykazała się dużą cierpliwością podczas gdy dzieciaki głaskały ją, przechodziły nad nią i pod nią, przytulały. Myślimy, że niejednemu pierwszoklasiście zamarzył się taki pies w domu i napisze list do św. Mikołaja!!!.
A. Wołoszyn
POWIATOWE IGRZYSKA DZIECI W PŁYWANIU
W dniu 16.11.2017r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Pływaniu organizowane przez Stowarzyszenie Sportu Szkolnego w Biłgoraju. Reprezentanci naszej szkoły zdobyli aż 6 medali w kategorii wiekowej IV-VI kl.
A są to: Maja Barwińska kl. IV b Anna Biernacka kl. V b Julia Duńko kl. IV c Martyna Małysza kl. V b Kasper Wilczyński kl. V b Paweł Wołoszyn kl. IV c
Warto nadmienić, że ci uczniowie należą do klubu pływackiego ,,Sparta” i trenują pływanie 1-2 godzin 6 razy w tygodniu. Już niedługo nasi pływacy będą reprezentować powiat biłgorajski w Kraśniku na Rejonowych Igrzyskach w Pływaniu. Serdecznie gratulujemy naszym pływakom i życzymy wytrwałości oraz dalszych sukcesów sportowych !!!ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO "BARWY JESIENI”
Dnia 28 listopada 2017 r. w świetlicy szkolnej odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem „Barwy jesieni”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I – VII szkoły podstawowej i gimnazjum. Czas jesieni jest szczególnie piękną porą roku, dostarczającą wielu wrażeń estetycznych, stąd też zorganizowany o powyższej tematyce konkurs miał za zadanie rozwijanie twórczej wyobraźni dzieci. Uczniowie wykonali swoje prace z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych i materiałów przyrodniczych. Konkurs umożliwił dzieciom prezentację własnej twórczości na forum szkoły.
Komisja w składzie: Maria Węgrzyn, Irena Jabłońska, Bożena Gromadzka dokonała oceny prac, a jej wyniki przedstawiają się następująco:
w kategorii klas I: I miejsce zdobyła - Maja Patro kl. I b, II miejsce - Igor Zawiślak kl. I b, III miejsce - Aleksandra Wenek kl. I a, w kategorii klas II: I miejsce uzyskała - Adrianna Kubik kl. II b, II miejsce - Patrycja Dejnek kl. II a, III miejsce - Oliwier Czapka kl. II b, w kategorii klas III: I miejsce zajęła - Natalia Rycerz kl. III a, II miejsce - Jakub Margol kl. III d, III miejsce - Nelly Kras kl. III d.
Wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie: Maja Oleszczak kl. I b, Kamila Dubiel kl. I b, Mateusz Miazga kl. I b, Julia Kiepura kl. II b, Jakub Krzyż II b, Emilia Różańska kl. II b, Julia Ksiądz kl. III b, Jagoda Mach kl. III b, Nina Szubiak kl. III b, Weronika Gmiterek kl. III c, Karolin Serwin kl. III c, Zofia Krawczyk kl. III d, Michał Sprysak kl. III d, Karina Paluch kl. IV d, Krzysztof Dratwiński kl. VII, Piotr Kapuśniak kl. II G, Jarosław Kiszczak kl. II G, Roksana Mazurek kl. II G.
Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Została zorganizowana również wystawa prezentująca nagrodzone prace. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorzy: wychowawcy świetlicy


ŚLUBOWANIE KLAS I
W dniu 16.11.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju odbyła się uroczystość pasowania klas I na uczniów szkoły. W tym roku w ,,Trójce” naukę rozpoczęli uczniowie w trzech klasach pierwszych oraz w jednym oddziale edukacyjno- terapeutycznym.
Nowi członkowie szkolnej społeczności złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów. Dzieci w obecności rodziców, nauczycieli, dyrekcji i zaproszonych gości przyrzekły być wzorowymi uczniami, zawsze gotowymi do wypełniania swoich obowiązków szkolnych.
Na początku uroczystości delegacja z klas czwartych powitała najmłodszych uczniów naszej szkoły. Następnie rozpoczął się turniej podczas którego wszystkie klasy miały za zadanie zaprezentować się, gdzie przede wszystkim liczyła się wzajemna pomoc, dyscyplina i sposób wykonania zadania. Każda klasa zaprezentowała ,,okrzyk klasy”, który od tej pory będzie dopingował ich do pracy: ,,klasa I a chęci do nauki ma”, ,,my jesteśmy I b z nami nie zadziera się”, ,, klasa I c pilnie uczyć się chce”, wierszyki oraz piosenki.
Pierwszy egzamin dzieci zdały śpiewająco. Druga część uroczystości nawiązywała do ekologii. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie ofiarowali 4 sadzonki drzew- klony, które zostały posadzone w następnym dniu na placu szkolnym.
Najważniejsza chwila pasowania na ucznia rozpoczęła się przepięknie zatańczonym polonezem przez reprezentantów klas pierwszych. Dzieci wykazały się także doskonałą znajomością wiersza ,, Kto Ty jesteś”, oraz śpiewaniem hymnu w obecności pocztu sztandarowego szkoły. Pan Dyrektor i Pani Dyrektor dokonali pasowania na uczniów, a panie wychowawczynie wręczyły pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne.
Ostatnia część uroczystości była sprawdzeniem zasad bezpiecznego poruszania się na drodze. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki dotyczące znajomości przepisów drogowych, numerów alarmowych i znaków drogowych.
Zaproszeni goście: prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Biłgorajski pan Krzysztof Żbikowski, skarbnik pan Tadeusz Tujaka oraz prezes Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Rynku Regionalnego pan Mateusz Bury w nagrodę za wiedzę o bezpieczeństwie na drodze, wręczyli dzieciom bardzo praktyczne prezenty- kamizelki odblaskowe, które od tej pory będą służyły dzieciom podczas wycieczek poza teren szkoły. Fundatorem kamizelek był także pan Aleksander Bełżek prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Łada”.
Na koniec uroczystości Pan Dyrektor pogratulował rodzicom, wychowawcom, a przede wszystkim uczniom tego, że w tak pięknej oprawie artystycznej złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
A.Wołoszyn


"JAK PSTRYK I BZIK ZOSTALI OŚWIECENI"
08. 11. 2017 r. uczniowie najmłodszych klas 0-III brali udział w niezwykłej edukacyjnej przygodzie przygotowanej przez Fundację PGE - w spektaklu teatralny ,,Jak Pstryk i Bzik zostali oświeceni” .
Dzieci dowiedziały się jak w sposób bezpieczny i oszczędny należy korzystać z energii elektrycznej, jak powstaje prąd, co oznaczają znaki na transformatorach. Wszystko to przedstawiły lalki śpiewając piosenki, w sposób zabawny, w ciekawej scenografii przybliżając jakże ważną wiedzę dot. prądu. W ten sposób utrwalona została kluczowa wiedza i realizowana podstawa programowa.
A.Wołoszyn


AKADEMIA Z OKAZJI 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez państwo polskie.
Młodzież z klas VI i VII przygotowała montaż słowno - muzyczny upamiętniający to wielkie dla każdego Polaka wydarzenie.
Wzorem lat ubiegłych odbyła się również śpiewana lekcja historii, dzięki której każdy mógł aktywnie włączyć się w świętowanie śpiewając patriotyczne pieśni.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W poniedziałek 16 października 2017r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. Akademia rozpoczęła się o godz. 11 w sali gimnastycznej i zgromadziła całą społeczność szkolną oraz zaproszonych gości. Uczniowie szkoły podstawowej dziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom placówki za cały ogrom przekazywanej wiedzy, czas i cierpliwość, pomocne dłonie i gorące serca. Swoją wdzięczność wyrazili poprzez program artystyczny, w którym zaprezentowali taniec, śpiewali piosenki i recytowali wiersze. W akademii udział wzięli uczniowie klas Ia i Ib, IIa, IVb i IVd oraz VIIb i VIIc oraz uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych. Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Pana Dyrektora Jana Majewskiego, który zwrócił się z podziękowaniami i życzeniami do pracowników szkoły oraz do przybyłych gości – emerytowanych nauczycieli. Pan Dyrektor za trud i zaangażowanie w kształceniu uczniów wręczył nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły. W imieniu rodziców wyrazy wdzięczności i życzenia złożyła także Pani Małgorzata Jamroz przedstawiciel Rady Rodziców. Akademię przygotowała Pani Anna Tarnowska wraz z nauczycielami i wychowawcami z zespołu pedagogów specjalnych i nauczycieli kształcenia specjalnego.


WYCIECZKA DO LASU W KL I a
W dniu 05.10. 2017 r. uczniowie klasy I a wybrali się na wycieczkę edukacyjno- krajoznawczą do lasu na ścieżkę edukacyjna na Rapy Dylańskie w celu prowadzenia obserwacji środowiska leśnego najbliżej okolicy i poznania lasu i jego mieszkańców.
W poznawaniu przyrody pomagał im pan leśniczy- przewodnik, który oprowadził ich po lesie zwracając uwagę na odpowiednie zachowanie w lesie. Pan leśniczy przybliżył dzieciom wiedzę dotyczącą warstwowej budowy lasu, pospolitych i chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz dot. grzybów jadalnych i trujących. Dzieci zapoznały się także z zegarem biologicznym ptaków. Wykorzystując warunki naturalne, odbyły się zawody w rzucie szyszką do celu, pokonywaniu przeszkód oraz gry w klasy narysowane patykiem na ziemi. Podsumowaniem wycieczki było rysowanie otaczającego krajobrazu leśnego oraz odbijanie kory drzew na kartce papieru.
Zajęcia prowadzone w terenie okazały się dla uczniów klasy I a niezwykle atrakcyjne i stały się ulubioną formą aktywności oraz bogatym źródłem informacji o otaczającym świecie. Zajęcia w terenie urozmaiciły im szkolną codzienność i pozwoliły pobyć na łonie natury, a wiadomości zdobyte na takich zajęciach trwale zapadły w pamięć uczniów, gdyż poparte zostały ich własnymi obserwacjami i doświadczeniami.
A.Wołoszyn


DZIEŃ CHŁOPAKA W ZESPOŁACH EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYCH
Dnia 29 września obchodziliśmy DZIEŃ CHŁOPAKA. Na ten dzień z niecierpliwością czekali wszyscy chłopcy (dziewczynki również).
Nasi chłopcy walczyli o tytuł Najfajniejszego Chłopaka pod Słońcem. Aby go otrzymać musieli sprostać wielu trudnym wyzwaniom. Były różne konkurencje sportowe, z którymi zarówno dziewczynki jak i chłopcy poradzili sobie bez trudu. Kolejną próbę odwagi nasi mali mężczyźni przeszli bez najmniejszych problemów - poprosili dziewczynki do tańca, jak prawdziwi dżentelmeni. Na zakończenie wszyscy otrzymali dyplomy i słodkie upominki oraz bawili się na dyskotece przy znanej i lubianej muzyce.
DZIEŃ CHŁOPAKA zorganizowały panie Anna Markiewicz i Ewa Paluch.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
Czwartego września 2017r. o godz. 9.30 odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Pan Dyrektor Jan Majewski serdecznie powitał uczniów, grono pedagogiczne oraz przybyłych gości. Po uroczystym apelu uczniowie i nauczyciele – wychowawcy spotkali się w klasach, aby omówić pierwsze dni nauki w szkole.
,,Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”
W dniu 19.09.2017r. odbyło się spotkanie klas 0 i I z policjantami, którzy wraz z maskotką Mrówką przypominali dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły, na placach zabawach i podwórkach. Policjanci zwrócili także uwagę na prawidłowe wyposażenie rowerów w sprawne hamulce, światła, odblaski, a rowerzystów w kask. Nasi najmłodsi uczniowie odpowiadając na pytania policjantów wykazali się doskonałą znajomością numerów alarmowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się ćwiczenie pozycji ,,żółw” , którą należy przyjąć podczas ataku agresywnego psa na człowieka. Policjanci poruszyli także temat rozmowy z nieznajomym. Na koniec spotkania uczniowie naszej szkoły otrzymali odblaski i słodki poczęstunek od sponsora spotkania PSB Mrówka.

A. Wołoszyn